czwartek, 23 października 2014

Sama. Listy z piwnicy - Grzegorz Kasdepke

Autor: Grzegorz Kasdepke
Tytuł: Sama. Listy z piwnicy
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 32
Ocena: 7/10

Nie jest łatwo, gdy ma się kilka lat a mama z częstotliwością co dwa tygodnie zmienia się w straszliwego potwora, który przetacza się z niszczycielską siłą przez cały dom i stwierdza, że nadszedł czas na robienie porządków. W dodatku ów potwór szaleje po domu w szlafroku, z ciemną papką na zakrytych folią włosach i równie paskudną papką na maminej twarzy. Nie daj Bóg na drodze potwora staną zabawki. Z całą pewnością zostaną wysłane w niepamięć piwniczną. Czas bowiem zrobić miejsce na nowe. Serduszko Kariny się jednak łamie. Tyle już ukochanych zabawek wyruszyło w podróż w zapomnienie. I ukochana lalka, i duszek z plastyku, i Reni … pluszak od taty … Tata zresztą też odszedł niemal w niepamięć, gdy rozstał się z mamą. 

Czasem trudno jest rozmawiać z dziećmi o sprawach trudnych acz ważnych. Ciężko dobrać słowa. Zwłaszcza, gdy w życiu rodziny dochodzi do sytuacji bardzo dla wszystkich bolesnych. Gdy rozstają się rodzice, dziecko czuje się zagubione, czasem odrzucone, zdarza się również, że właśnie siebie obwinia o rozpad małżeństwa swych rodziców. Jak pomóc dziecku przebrnąć przez trudny okres i morze wzbierających emocji. Jak mówić tak, by dziecko zrozumiało. Często właśnie książki śpieszą nam z pomocą. I taką właśnie pomoc niesie książka należąca do serii „Poczytajki pomagajki” pt. „Sama. Listy z piwnicy'' autorstwa znanego dobrze dzieciom i ich rodzicom Grzegorza Kasdepke, z niesamowitymi ilustracjami Kasi Kołodziej. Książeczka ta, w przystępny dla małego czytelnika sposób, pokazuje dziecku, że czasem w życiu się tak układa, że rodzice, którzy bardzo swe dziecko kochają, niestety już nie darzą siebie tak silnym uczuciem. Rozstanie zaś niesie ze sobą smutek, niepokój i sporo życiowego zamieszania. Nie zmienia to jednak faktu, że dziecko jest dla swych rodziców ważne, najważniejsze a po burzy i zawirowaniach świat wraca do normy. Jest inaczej, lecz może się wszystko dobrze ułożyć. 

Mądra ta książka i ważna. Pomaga dzieciom zrozumieć lepiej świat dorosłych. Pomaga uporać się z emocjami. Pomaga też dzieciom zrozumieć swych rówieśników, w których życiu dochodzi do rodzinnej zawieruchy i rozstania rodziców. Polecam.
 
 
http://muza.com.pl/literatura/1802-sama-listy-z-piwnicy-9788377586976.html?skrawkimoichmysli


4 komentarze:

 1. Mam wielką ochotę na tę serię. Może kiedyś zakupię jakąś książeczkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że to bardzo wartościowa książeczka

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że takie mądre książeczki powstają. Będę polecać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak,widać że to wartościowa książeczka i na pewno pomoże rodzicom, w przekazaniu tych ważnych a tak trudnych spraw.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.