poniedziałek, 27 października 2014

Benedict Cumberbatch. Biografia - Justin Lewis

Autor: Justin Lewis
Tytuł: Benedict Cumberbatch. Biografia
Tytuł oryginalny: Benedict Cumberbatch. The Biography
Tłumaczenie: Marta Faber
Wydawnictwo: Replika
Ilość stron: 320
Ocena: 7/10
 
 
 
 
 
 
Co w zasadzie wiedziałam o aktorze, którego imię i nazwisko – Benedict Cumberbatch, a właściwie Benedict Timothy Carlton Cumberbatch – brzmią cokolwiek skomplikowanie, zwłaszcza dla ludzi, widzów, których rodzimym językiem nie jest język angielski, jeszcze na początku tego roku? Muszę ze wstydem przyznać, że niewiele. Owszem twarz była mi poniekąd znajoma. Gdzieś mignęła na srebrnym ekranie, gdzieś na chwilę zatrzymała się w kinowej zapowiedzi. Stan mojej ignorancji trwał w najlepsze aż do czasu, gdy wśród telewizyjnych zapowiedzi ujrzałam hucznie zwiastowany nowy serial... Choć w zasadzie zbyt nowy nie był już w tamtym momencie, gdyż w rodzimym BBC serial wystartował już w 2010 roku. O jakim serialu jest tu mowa? Oczywiście o Sherlock'u. I przyznać muszę, że wpadłam jak śliwka w kompot i zostałam z miejsca oczarowana magią tego serialu, który bazuje przecież na powszechnie znanych i wielokrotnie już ekranizowanych książkach Arthur'a Conan'a Doyle'a. Stare opowieści odżyły, ba dostały nowe wręcz życie i nie byłam jedyną, która dała się porwać. Magię Sherlock'a doceniły miliony widzów na całym świecie. Benedict Cumberbatch, który w Sherlock'u wcielił się w tytułowego bohatera stał się od tego momentu aktorem, na którego zaczęłam zwracać baczną uwagę. Jest bowiem w swym fachu znakomity, prawdziwy, przekonywający. Gra nieprzeciętnych bohaterów i wciela się w kreowane postaci z niezwykłą wręcz intensywnością.

Jak Benedict Cumberbatch doszedł do miejsca, w którym znajduje się obecnie, jak rozwijała się jego kariera, jak dotarł na sam szczyt i czy ma szanse zostać na dłużej w zbiorowej pamięci, tego dowiedzieć się możemy z książki Justin'a Lewis'a pt. „Benedict Cumberbatch. Biografia”, która na polskim rynku ukazała się nadkładem wydawnictwa Replika. To bardzo ciekawa opowieść o człowieku, który wywodząc się z aktorskiej rodziny, zaznajomiony z trudami i niepewnościami związanymi z pracą w zawodzie aktora, decyduje się na taką a nie inną ścieżkę życiową, kierując się intuicją, głosem serca, wykorzystując w pełni swe talenty i realizując marzenia. Droga na szczyt nie była prosta, a konkurencja ogromna. Z książki Justina Lewis'a dowiemy się, że Benedict Cumberbatch zrobił jednak wszystko, co w jego mocy, by stać się aktorem świetnym i w pełni przez publiczność docenionym. Jego rodzice, oboje aktorzy, chcieli dla syna innego życia. W tym celu posłali go, gdy skończył czternaście lat do Harrow. To posunięcie przyniosło jednak wręcz odwrotny skutek. To właśnie w Harrow talent aktorski Cumberbatch'a rozkwitł i został doceniony a to utwierdziło tylko młodego człowieka, że droga na którą wstąpił to dobry wybór. Po ukończeniu Harrow i rocznej przerwie zrobionej na poznawanie życia i świata, Cumberbatch kontynuował naukę na Uniwersytecie Manchesterskim. Życie po ukończeniu edukacji szybko nauczyło go, że praca w zawodzie aktora, to ciężka harówka, a na dobre recenzje trzeba się mocno napracować. Benedict Cumberbatch to jednak człowiek i aktor niezwykle pracowity i ambitny, który jedynego czego się obawia to zaszufladkowanie. To aktor niezmiernie wszechstronny. Występuje w teatrze, telewizji, w wysokobudżetowych produkcjach filmowych, nie odmawia też udziału w niszowych ambitnych obrazach, a w rodzimej Wielkiej Brytanii można go było również usłyszeć w radiu. I czegokolwiek się dotknie, okazuje się sukcesem jak możemy przeczytać na kartach książki.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o aktorze nietuzinkowym, który do tej pory skradł serca milionów widzów na całym świecie, poznać jak rozpoczęła i rozwinęła się jego kariera, a także uszczknąć odrobinę z jego życia osobistego, zachęcam do lektury książki „Benedict Cumberbatch. Biografia”. Na czytelnika czeka lektura ciekawa, napisana lekko, zagłębiająca się dość intensywnie w brytyjską kulturę.
 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję:
http://sztukater.pl/
 

5 komentarzy:

 1. Ostatnio czytałam najnowsze wydanie English matters (recenzja u mnie na blogu) i temu aktorowi był tam poświęcony obszerny artykuł i nieco mnie zaciekawił ten aktor, więc może kiedyś przeczytam jego biografię :)
  http://pasion-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Już zwróciłam uwagę na tę książkę. Jestem pewna, że biografia tak nietuzinkowej osoby musi być ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie kojarzę chyba zupełnie tego autora, więc na książkę się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto nadrobić zaległości w tym zakresie :) świetny aktor, grający w bardzo interesujących filmach i serialach

   Usuń
 4. Czytałam niedawno i nie jestem tą pozycją zachwycona. Głównie litania ról Benedicta + informacje, które można znaleźć w necie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.