wtorek, 28 października 2014

Arcybolek - Joanna Olech

Autor: Joanna Olech
Tytuł: Arcybolek
Wydawnictwo: Muza SA
Ilość stron: 32
Ocena: 7/10


Bolek czyli Bolesław, tak jak jego tata i tata jego taty czyli dziadek Bolka, to mały urwis. W zasadzie dzieci go lubią, z radością się z nim bawią, jedna jednak sprawa go dość martwi i trochę jest mu jednak wstyd. Sąsiad nazywa jego tatę Olesławem, bo niby tata Bolesław wszystko w życiu swym olewa a zwłaszcza swą rodzinę. Tata też ma mały duży problem. I z tego powodu Bolkowi trochę nieswojo. Chciałby by tata mimo problemów czasem go, czyli Bolka, jednak dostrzegał i doceniał. Tymczasem zaprzyjaźnia się z Manią. A Mania ma niezwykłego i utalentowanego tatę. Ojciec dziewczynki jest artystą i zauważa, że Bolek jest dzieckiem ze wszech miar artystycznie utalentowanym. Odkrywa, że w chłopcu tkwi spory potencjał, który należy rozwijać. Wkrótce dzieci mają szansę wziąć udział w konkursie plastycznym. Czy przyjaźń Bolka i Mani przetrwa próbę jaką będzie współzawodnictwo o główną nagrodę i spełnienie dziecięcego marzenia?

Joanna Olech jest autorką mądrej i niezwykle pouczającej książki dla dzieci, należącej do serii „Poczytajki pomagajki”, pt. „Arcybolek”. To krótka opowieść o tym, że ludzie różnią się między sobą, żyją w różnych środowiskach, w różnych rodzinach. I to z jakiego środowiska się wywodzą nie może być przyczyną ich natychmiastowej segregacji, tworzenia podziałów, grup lepszych i gorszych. Autorka w sposób, który z łatwością powinien przemówić do młodych czytelników, wskazuje, że nie można nikogo dyskryminować i gorzej traktować, bo jest mniej zamożny, jego rodzice mają problemy, np. z nadużywaniem alkoholu. Pokazuje, że w każdym tkwi potencjał, jakiś talent, który sprawia, że ten ktoś jest niezwykły, wart uwagi, bez względu na pochodzenie czy zasobność portfela. Każdemu warto dać szansę, by nie stracić możliwości zaprzyjaźnienia się z kimś wyjątkowym. Warto ludzi doceniać i dać sobie szansę na przyjaźń. Trzeba być tolerancyjnym i otwartym, a także szanować drugiego człowieka. Mądra i niosąca sporo wartościowej nauki książka opatrzona barwnymi i zabawnymi ilustracjami, których autorką jest Iwona Cała, powinna przypaść do gustu małym czytelnikom. Polecam.
 
http://muza.com.pl/literatura/1805-arcybolek-9788377587683.html?skrawkimoichmysli


3 komentarze:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej serii. Widzę, że jest teraz na te książeczki fajna promocja, może się skuszę.
    Lubię takie książeczki z przesłaniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejna, ciekawa książeczka z tej serii. Będę ją miała na uwadze.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.