poniedziałek, 8 września 2014

Zdrowie z natury. Domowa apteczka leków na powszechne dolegliwości - Burke Lennihan

Autor: Burke Lennihan
Tytuł: Zdrowie z natury. Domowa apteczka leków na powszechne dolegliwości
Tytuł oryginalny: Your Natural Medicine Cabinet: A Practical Guide to Drug-Free Remedies for Common Ailments
Tłumaczenie: Łukasz Głowacki
Wydawnictwo: Iluminatio
Ilość stron: 360
Ocena: 6/10


Czy naturalne metody leczenia mogą zastąpić medycynę konwencjonalną? Czy prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia a także włączając do domowej apteczki substancje, które czerpią swe składniki z przyrody i nie zawierają żadnych substancji syntetycznych, przetworzonych w farmaceutycznych laboratoriach, możemy skutecznie dbać o zdrowie i leczyć dokuczające nam dolegliwości?

Naturalna medycyna nie jest pojęciem nowym. Kiedyś nie istniało rozróżnienie pomiędzy medycyną naturalną a medycyną konwencjonalną, nie produkowano leków, które zawierają w sobie całą gamę substancji pozyskiwanych w sposób syntetyczny. Kiedyś właśnie wszystkie leki pochodziły prosto z natury. Pozyskiwano je ze składników roślinnych, zwierzęcych czy mineralnych i były one albo nieprzetworzone bądź jedynie w minimalnym stopniu. Dopiero niedawno zaczęto produkować wysoko przetworzone substancje, które uważamy obecnie za najskuteczniejsze i najbardziej „naturalne” leki. Jestem jak najbardziej zwolenniczką medycyny w jej obecnej postaci. Dzięki niej ludzkość była w stanie zwalczyć cały szereg chorób, z którymi nie radziła sobie przez całe tysiąclecia. Niemniej jak najbardziej interesuję się medycyną naturalną, którą, jeśli jest to możliwe i bezpieczne, staram się włączać przy walce z różnymi pojawiającymi się dolegliwościami do stosowanych medykamentów. Bałabym się jednak zastąpić współczesną medycynę konwencjonalną całkowicie medycyną naturalną. Z przyjemnością i niesłabnącym zaciekawieniem sięgam po lektury, które traktują o naturalnych metodach leczenia w ogólności, jak i wskazują na konkretne substancje skuteczne w walce z różnorakimi chorobami. Jeśli mam pewność, że nie zaszkodzę sobie, ani nie osłabię działania przypisanych przez lekarza leków, wówczas jestem skłonna wypróbować polecane naturalne specyfiki.

Z ciekawością sięgnęłam zatem po książkę „Zdrowie z natury. Domowa apteczka leków na powszechne dolegliwości” autorstwa Burke Lennihan. Autorka jest ekspertką od uzdrawiania holistycznego, prowadzi również sklep, w którym kupić można różnego rodzaju leki pochodzenia naturalnego. Efektem jej wieloletniego doświadczenia w dziedzinie medycyny naturalnej jest właśnie prezentowana książka. Burke Lennihan przybliża swym czytelnikom podstawowe zasady dotyczące zdrowego żywienia. Na kartach książki przeczytamy rady, które w zasadzie często usłyszeć czy przeczytać możemy, lecz rzadko kiedy bierzemy je do siebie w codziennej diecie. Warto zatem przemyśleć wskazówki autorki, by np. jadać kolorowe owoce i warzywa, spożywać zdrowe tłuszcze a unikać tzw. białych pokarmów, choć tu właśnie Burke Lennihan wskazuje na zdrowe i smaczne wyjątki. Autorka podpowiada również jakie naturalne suplementy powinno włączyć się do  codziennej diety. Poświęca też sporo miejsca w swej książce ludzkim emocjom i ich wpływowi na nasze zdrowie i samopoczucie. Pokrótce opisuje również jakie ćwiczenia energetyczne mogą mieć zbawczy wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną.

W książce „Zdrowie z natury. Domowa apteczka leków na powszechne dolegliwości” przeczytamy jednak przede wszystkim o tym jakie dolegliwości i za pomocą jakich substancji naturalnych możemy leczyć w domowym zaciszu. A leczenie to odbywać się może przy użyciu takich substancji jak: leki homeopatyczne, witaminy, wyciągi roślinne. Za ich pomocą można leczyć bądź wspomagać leczenie takich często występujących dolegliwości jak np.: afty, bezsenność, grypa, kaszel, migrena czy rwa kulszowa.

Burke Lennihan przybliża swemu czytelnikowi tematykę esencji kwiatowych, soli komórkowych czy leków homeopatycznych. Podpowiada w co zaopatrzyć domową apteczkę, by znalazły się w niej leki pomocne przy najczęstszych dolegliwościach.

Zdrowie z natury. Domowa apteczka leków na powszechne dolegliwości” autorstwa Burke Lennihan to pozycja ciekawa, wnosząca sporo do mojej dotychczasowej wiedzy z zakresu medycyny naturalnej. Książka napisana jest w sposób przejrzysty, przystępny i bardzo ułatwiający korzystanie z rad w niej zawartych. Niemniej odnoszę wrażenie, że przełożenie rad dawanych przez Burke Lennihan na możliwości naszego krajowego rynku leków naturalnych może przynieść ze sobą nie lada trudności a w niektórych przypadkach substancje polecane przez Burke Lennihan mogą być na tym rynku niemożliwe do zdobycia. Niemniej warto poszukać tych substancji i stosować pomocniczo i w konsultacji z lekarzem przy stosowaniu metod konwencjonalnych, co zresztą autorka wielokrotnie podkreśla w swej książce. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję: 
http://sztukater.pl/

8 komentarzy:

 1. Kilka miesięcy temu napisałabym, że nie gustuję w takich książkach, ale w moim przypadku medycyna tradycyjna zaczyna czasami zawodzić i nawet zaczynam stosować teraz naturalną, więc taka książka idealnie by pasowała do mojej biblioteczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dokładnie podobne podejście do medycyny naturalnej i pozycji o niej traktujących :)

   Usuń
 2. Ja często korzystam z tego typu porad. Są na wagę złota.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może jakąś książkę z tego zakresu jakoś szczeglónie polecasz?

   Usuń
 3. Niestety, ale tym razem to nie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubię poradników i książek tego typy, ale muszę przyznać, ze akurat umiejętności zielarskie, jak na czarownicę przystało, powinnam mieć. Więc kto wie :)
  Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.