wtorek, 9 lipca 2013

W dżungli podświadomości - Beata Pawlikowska

Autor: Beata Pawlikowska
Tytuł: W dżungli podświadomości
Wydawnictwo: G+J Gruner+Jahr
Ilość stron: 360
Ocena: 6,5/10
Beata Pawlikowska, podróżniczka, dziennikarka, tłumaczka, fotografka i ilustratorka jest autorką kilkudziesięciu książek, w tym m.in. podróżniczych, kursów językowych, poradników psychologicznych oraz rozmówek. Najnowszy, pięciotomowy cykl książek psychologicznych otwiera pozycja "W dżungli podświadomości".

Beata Pawlikowska w książce "W dżungli podświadomości" zabiera czytelnika do najgłębszej części ludzkiego umysłu, do podświadomości.

Podświadomość jest tą częścią naszego "ja", która uczy się świata, otaczającej rzeczywistości, spotykanych ludzi, doświadczanych sytuacji od momentu, gdy po raz pierwszy zaczerpnęliśmy oddech poza łonem matki aż do chwili, gdy na wieczność zamkniemy oczy i nasza egzystencja odejdzie w niebyt.

Podświadomość uczy się każdego dnia, w każdej godzinie, minucie i sekundzie. Na podstawie zdobytych doświadczeń wyciąga wnioski. Uczy się, by w przyszłości przewidzieć mogący nastąpić ciąg wydarzeń i w razie potrzeby uchronić nas przed, mogącym nawet zagrażać naszemu życiu, niebezpieczeństwem. W ten sposób uczymy się, że wrząca woda w czajniku może nas poparzyć a jadący po torze pociąg może pozbawić nas życia, jeśli znajdziemy się na jego trasie. W takich sytuacjach podświadomość i jej umiejętność uczenia się jest nieodzowna.

Podświadomość nie jest jednak nieomylna.

"Wszystko, co jest źle w twoim życiu, wynika z twojego sposobu myślenia.
Twój sposób myślenia został uporządkowany przez twoją podświadomość.
Twoja podświadomość rządzi tym co myślisz, jak się czujesz i co robisz."

Autorka wskazuje, że podświadomość nie jest idealna. Tak bardzo chce nas chronić przed wszelkim złem, że w końcu obraca się to przeciwko nam. Podświadomość jest bowiem mistrzem w wyciąganiu nieprawidłowych wniosków na nasz własny temat, na to jak postrzegają nas inni i ile jesteśmy dla nich a przede wszystkim dla siebie warci.

"Twoja podświadomość wykonała ogromną pracę, żeby rozpoznać rzeczywistość dookoła i wyciągnąć z niej wnioski, którymi będzie cię prowadziła przez życie.
Czasem jednak mogła się pomylić. A najgłupsze jest to, że nie wie o tym ani ona, ani ty sam."

Autorka na swoim przykładzie wskazuje jak jej własna podświadomość przez ogromną część jej życia uczyła się i wyciągała niewłaściwe wnioski. Pokazuje jak to destrukcyjnie wpływało na jej życie, na podejmowane decyzje i wywoływało coraz większe rozczarowanie i niezadowolenie z otaczającej rzeczywistości i w końcu z samej siebie.

Nie jesteśmy jednak skazani na ciągłe poczucie beznadziei i nieszczęścia. Zależy to jednak od nas samych. Sami odpowiadamy za swoje życie i to my możemy i powinniśmy zmienić wszystko to, co sprawia, że nie jesteśmy szczęśliwi, wolni i nie żyjemy pełnią życia.

"Ty możesz przejąć odpowiedzialność za swoje życie. Możesz nauczyć swoją podświadomość nowych sposobów myślenia."

A prowadzi do tego zaledwie kilka siedmiomilowych kroków ...

"... wystarczy zrobić kilka drobnych, ale bardzo ważnych rzeczy:
Być uczciwym jak Bóg w stosunku do samego siebie.
Być odważnym jak James Bond, żeby się przyznać do każdej prawdy. ..." 
O reszcie przekonajcie się sami.

"W dżungli podświadomości" to pozycja godna uwagi. Autorka dzieląc się swymi życiowymi doświadczeniami stara się pokazać, że każdy z nas może kierować swym życiem, a gdy czuje, że nie jest w nim szczęśliwy, może podjąć działania, by to zmienić. 

Beata Pawlikowska jako nie-psycholog pisze o zagadnieniach z zakresu psychologii w sposób prosty i przejrzysty, daje mnóstwo przykładów, przede wszystkim ze swojego życia. Nie boi się mocnych słów i trudnych tematów. W książce czuć ogromne zaangażowanie autorki. Chce przekazać czytelnikowi to, do czego dochodziła przez kilkadziesiąt lat swojego życia. Jej słowa dają do myślenia.

Książkę czyta się szybko. Unikam poradników i książek poradnikopodobnych, jednakże ta pozycja nie była dla mnie niemiła. Wręcz przeciwnie. Jedyne co mi przeszkadzało, to ciągłe tłumaczenie i powtarzanie autorki przemyśleń dotyczących błędów popełnianych przez ludzką podświadomość. Zrozumiałam o co chcodzi Beacie Pawlikowskiej od razu. Ale przecież nie ja sama czytam tę książkę.

Teraz kolej na kolejny tom - "Księga kodów podświadomości".

Książka przeczytana w ramach wyzwania:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.