poniedziałek, 25 marca 2013

Gra z mordercą - Ali Knight

Autor: Ali Knight
Tytuł: Gra z mordercą
Tytuł oryginalny: Wink Murder
Tłumaczenie: Irena Hansz
Wydawnictwo: Hachette
Ilość stron: 366
Ocena: 6,5/10

Kate Forman wiedzie pozornie spokojne życie. Jest żoną Paula -  współwłaściciela Forwood TV, telewizyjnej firmy produkcyjnej. Ma dwoje wspaniałych dzieci - Josha i Avę. Pracuje jako analityk telewizyjny. Mieszka w pięknym londyńskim szeregowcu. Wszystko w jej życiu zdaje się być na właściwym miejscu.

"Nazywam się Kate Forman i jestem szczęściarą. Przyjaciele i rodzina często mi to powtarzają, sama też w to wierzę. Mam na swoim koncie wiele sukcesów: od ośmiu lat jestem żoną najwspanialszego mężczyzny na świecie, mamy dwoje pięknych, zdrowych dzieci i mieszkamy w domu, którego rozmiary i wystrój przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Mam trzydzieści siedem lat, nie muszę farbować włosów i nadal mieszczę się w ubrania, które kupiłam przed narodzinami Avy. Przypadek, plan, ciężka praca czy też łut szczęścia, wszystko mi jedno; ja i Paul jesteśmy szczęśliwi i tylko to się liczy."

Ten pozorny spokój zostaje jednak zburzony. Pewnej nocy ze snu wyrywają Kate dziwne odgłosy rozchodzące się po jej spokojnym nocnym snem domu. Paula nie ma obok. Jest 3.32 a ona słyszy nieznany huk i jęk mężczyzny na niższym piętrze swojego domu. Kobieta jest gotowa bronić swoich dzieci i domu przed intruzem. Jest gotowa do ataku. Zrobi wszystko, by ochronić rodzinę. Okazuje się jednak, że sprawcą nocnych hałasów jest Paul. Mężczyzna jest całkowicie pijany. Kate pierwszy raz w życiu widzi go w takim stanie. Prawie nie ma z nim kontaktu. Paul płacze. Jego dłonie pokryte są krwią. Okazuje się, że to nie jest jego krew. Paul mówi tylko "Zabiłem ją..."

W jednej chwili spokój Kate, niczym domek z kart, zostaje zburzony. Rano Paul tłumaczy, że poprzedniego dnia przejechał psa. Stąd krew. To jednak nie uspokaja Kate. Paul zachowuje się dziwnie. Jest całkowicie inny niż mężczyzna, którym był do tej pory. Jest tajemniczy i niespokojny.

Wkrótce okazuje się, że w brutalny sposób zostaje zamordowana młoda dziewczyna, Melody Graham, która pracowała z Paulem. Wątpliwości Kate są coraz większe. Jest przerażona. Czy jej mąż dokonał tej strasznej zbrodni? Czy aby na pewno zna człowieka, z którym dzieli życiowe radości i troski? Paul zaprzecza, lecz jednocześnie rozpoczyna z Kate dziwną grę. Staje się innym Paulem, kimś kogo Kate nie zna i kogo podejrzewa o najgorsze czyny. Musi dowiedzieć się prawdy. Rozpoczyna prywatne śledztwo. To może zniszczyć jej rodzinę, lecz ona musi się dowiedzieć czy to Paul zabił Melody a jeśli tak to dlaczego?

"Gra z mordercą" to kryminał i thriller psychologiczny w jednym. Główna bohaterka, Kate Forman, rozwiązuje zagadkę śmierci Melody Graham. Podejmuje jednocześnie niebezpieczną grę z Paulem, człowiekiem, który zaledwie chwilę wcześniej zdawał się być przykładnym i kochającym mężem i ojcem. Toczy również walkę z samą sobą. Chce bowiem poznać prawdę, ale nie jest pewna czy w tym celu jest gotowa zaryzykować to, co jest dla niej najcenniejsze - rodzinę.

Oceniając "Grę z mordercą" mogę powiedzieć, że powieść Ali Knight okazała się całkiem zgrabnym kryminałem i thrillerem psychologicznym jednocześnie. Intryga jest bardzo ciekawie zbudowana. Rozwiązanie zaskakuje. Autorka świetnie "buduje" też swoje postacie. Są one wyraziste i ciekawe. Mają osobowość. Niestety powieść jest nierówna. Historia Kate Forman i rozwiązywanej przez nią zagadki kryminalnej wciągnęła mnie na dobre dopiero po przeczytaniu połowy książki. Na początku autorka zbyt dużo czasu, jak dla mnie, poświęca na opisywanie wewnętrznych rozterek głównej bohaterki. To one zdominowały treść a akcja ani o kawałek się nie posuwa naprzód. Z upływem stron jest jednak coraz lepiej i mimo wszystko polecam "Grę z mordercą" jako przyjemną kryminalną rozrywkę.

W ramach wyzwania:

3 komentarze:

 1. Oj nie, książka zdecydowanie nie w moim stylu, więc raczej ją sobie odpuszczę.

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi odpowiada, ale każdy czyta co lubi. A wybór jest przecież ogromny. :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresowała mnie ta książka. Chyba warto byłoby po nią kiedyś sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.