poniedziałek, 13 października 2014

Spotkanie literackie - promocja: „Dzieci Stasi” – spotkanie z Ruth Hoffmann


„Dzieci Stasi” – spotkanie z Ruth Hoffmann

Dorastanie w państwie policyjnym, atmosfera strachu w rodzinach pracowników enerdowskich służb specjalnych i ubecka mentalność – to wszystko jest tematem książki “Dzieci Stasi” niemieckiej dziennikarki Ruth Hoffmann, o której autorka opowie na spotkaniu w kawiarnio-księgarni “Wrzenie Świata” 22 października o godz. 19.00 (Warszawa). Spotkanie poprowadzi Bartosz Wieliński. Organizator, wydawnictwo MUZA SA, zapewnia tłumaczenie z języka niemieckiego.

Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej – STASI należało do najbardziej rozbudowanych w bloku wschodnim – zarówno pod względem liczby pracowników i tajnych agentów, jak i stosowanych metod oraz zakresu inwigilacji. Pracownicy służby bezpieczeństwa przenosili swoje zawodowe zachowania i przyzwyczajenia do najbliższego otoczenia, wierząc, że to właśnie rodzinny dom jest pierwszą linią ideologicznego frontu. STASI-ojcowie nie przytulali swoich dzieci, nie całowali na dobranoc, nie opowiadali im bajek – w zamian prowadzili swoje córki i synów na pierwszomajowe pochody, wkładali do głów ideologiczną papkę oraz wymagali od nich bezwzględnego posłuszeństwa i porządku. 

Ruth Hoffmann opowiada o uniwersalnej mentalności ubeka, charakterystycznej dla wszystkich agentów z bloku wschodniego. Autorka prezentuje przemożny wpływ ojców-funkcjonariuszy na światopogląd i los dzieci. Za przykład może tu służyć historia kilkunastoletniego syna grożącego matce, która sprawiła mu lanie za zniszczenie spodni: “Jeżeli jeszcze raz to zrobisz, powiem ojcu, że oglądasz zachodnią telewizję!". Wprawdzie autorka podkreśla, że blisko co trzeci syn poszedł w ślady ojca, ale również przytacza relacje o próbach buntu: angażowanie się w walkę antykomunistyczną lub ucieczki na Zachód. 

Dziennikarka nie skupia się na suchych faktach, ale z reporterską wnikliwością opisuje mroczne nastroje panujące w latach 70. i 80. w rodzinach wschodnioniemieckich ubeków, a pośrednio także w ogromnej części ówczesnego społeczeństwa. Ruth Hofmann przeprowadziła ponad 20 wywiadów z dziećmi enerdowskich ubeków, zadając im pytania: Co wiedziały, a czego domyślały się o pracy swoich rodziców, zwłaszcza ojców? Jakie skutki wywoływał tajny charakter pracy rodziców w życiu rodzinnym? Jak poradziły sobie po upadku komunizmu z własną przeszłością? 

Z licznych rozmów powstała niezwykle interesująca opowieść oddająca atmosferę nieufności, zakłamania, przemocy i strachu w wschodnioniemieckich rodzinach. 

Ruth Hoffmann jest młodą niemiecką dziennikarką (rocznik 1973) urodzoną w Hamburgu, współpracuje z “Die Zeit” i “Stern”. Sama pisze o sobie, że “jest zainteresowana odkrywaniem szczegółów, wybranych wycinków rzeczywistości w zgiełku wielkiego świata”. 

LINK DO WYDARZENIA: https://www.facebook.com/events/328654843973801/

Zainteresowani?

4 komentarze:

 1. Cześć, z góry przepraszam za ten rodzaju spamu, ale pragnę poinformować, że zmieniłam adres internetowy strony. Dalsze wskazówki przesyłam w linku:
  http://recenzjapisanaemocjami.blogspot.com/2014/10/zmiana-adresu-strony.html
  Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak. To z pewnością książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takiej książki to na pewno nie czytałam, jednak na spotkanie się nie wybiorę z racji odległości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że warto przyjrzeć się temu tematowi, ponieważ nie jest to daleka historia, a jednak mało znana... Piękny aparat na okładce :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.