środa, 17 września 2014

Płeć mózgu - Anne Moir, David Jessel

Autor: Anne Moir, David Jessel
Tytuł: Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą
Tytuł oryginalny: Brainsex
Tłumaczenie: Nina Kancewicz-Hoffman
Wydawnictwo: Muza S.A.
Ilość stron: 304
Ocena: 6,5/10
 
 
 
 
 
 
 
Czy kobiety i mężczyźni różnią się między sobą tak znacząco, by warto było temu tematowi poświęcić książkę? Czy utrwalane przez wieki przekonania czy stereotypy mają coś wspólnego z rzeczywistością? Czy kobiety i mężczyźni są sobie całkowicie równi pod względem zdolności, umiejętności, możliwości fizycznych i intelektualnych? Czy tak mocno eksponowane nauki płynące bardzo modnym obecnie nurtem gender, rzeczywiście są zgodne z tym, jak nas ludzi stworzyła natura i podzieliła ze względu na płeć?

Przez wieki, ba tysiąclecia, ludzkość żyła w mniejszym lub większym stopniu pod rządami wszechwładnego patriarchatu. Długo panowało przekonanie o tym, że mężczyźni to ta lepsza czyli mądrzejsza, rozsądniejsza a przede wszystkim silniejsza płeć. A kobiety? No cóż … to płeć z natury swej słabsza, zarówno jeśli chodzi o kwestie fizyczności, jak i intelektu. Tak sądzono i głośno o tym mówiono przez długi, długi, stanowczo zbyt długi czas. W końcu jednak dopuszczono kobiety do głosu, a właściwie część z nich o ten głos się w końcu upomniało i w mniejszym bądź większym stopniu rozpoczął się proces zmierzający w kierunku równouprawnienia. Współcześnie żyjemy w czasach, gdy w większości krajów świata kobieta nie jest już podległa mężczyźnie i może suwerennie decydować o swoim życiu. Proces równouprawnienia jest jednak nadal w toku. Nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn jest w dalszym ciągu zjawiskiem powszechnym, nawet w najbardziej rozwiniętych państwach świata. To nadal proces zmierzający do całkowitego zrównania obu płci naszego gatunku. Czy jednak jest to kierunek słuszny i mający swe uzasadnienie w samej istocie naszego gatunku?

Nad tą właśnie kwestią pochylają się w książce „Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą” autorzy Anne Moir oraz David Jessel. Autorzy zastanawiają się czy rzeczywiście istnieją tak wyraźna granica i różnica pomiędzy obiema płciami naszego, ludzkiego gatunku i w czym one się przejawiają. Rozważają czy to, że natura stworzyła aż dwie płcie tego samego gatunku determinuje nie tylko różnice w budowie fizycznej i związane z tym np. przypisane samej płci funkcje prokreacyjne czy jednak wpływa to również na strefę emocjonalną, intelektualną, czy warunkuje i różnicuje ludzkie zdolności i umiejętności. A wobec tego czy wpływa bądź powinno wpływać na podejmowane przez reprezentantów obu płci funkcje w tworzonych grupach społecznych. Anne Moir i David Jessel piszą ciekawie. Wyciągane przez siebie wnioski wspierają również o przeprowadzone przez naukowców badania. Wskazują na wypowiedzi licznych badaczy a także prezentują ich punkt widzenia.

Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą” wzbudziła moje mieszane uczucia. A właściwie te mieszane uczucia spowodowały stawiane w książce tezy i wyciągane wnioski. Z jednej strony część z tych twierdzeń do mnie przemawia i uważam je za jak najbardziej słuszne. Z drugiej strony część argumentów przedstawianych przez Anne Moir oraz Davida Jessel'a budzi jednak moje wątpliwości. Jeden jednak wniosek z powyższej lektury wyciągnęłam i będę przy swoim zdaniu trwać. Ludzie, czy to mężczyźni czy kobiety, są tak istotami zróżnicowanymi, że nie da się ich w prosty i jasny sposób podzielić, nie da się też ich wrzucić do jednego worka i stwierdzić, że nic ich nie różni. Wydaje mi się, że najbardziej idealna sytuacja zaistniałaby wówczas, gdyby każdy mógł żyć w taki sposób, by spełniać się w swoim życiu, wykorzystując swe naturalne zdolności, niezależnie czy jest się kobietą czy mężczyzną. I by każdy mógł się sam przekonać co rzeczywiście robi najlepiej i z czym się najlepiej czuje. Utopia? Pewnie tak.... Warto zapoznać się z książką „Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą” i samemu przekonać się czy argumentacja przedstawiona przez autorów do nas przemawia.

http://muza.com.pl/nauki-spoleczne/1673-plec-mozgu-9788377586730.html?skrawkimoichmysli

14 komentarzy:

 1. Jeśli o mnie chodzi, to najlepiej różnice między mózgiem kobiety i mężczyzny pokazuje:
  https://www.youtube.com/watch?v=aZBhyPiyeOs
  To tak dla poprawienia humoru:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też racja, z pewnością każdy z nas się różni i to nie tylko płcią. Jeśli na nią trafię to spojrzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba warto się samemu z pozycją zapoznać i wyciągnąć własne wnioski

   Usuń
 3. A ja jakoś nie lubię takich książek, to znaczy: nie czytam ich na co dzień, bo z reguły na studiach spotykam się z podobnymi tekstami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie na studiach zdecydowanie inna lektura obowiązywała więc teraz nadrabiam zaległości ;)

   Usuń
 4. to raczej nie moja tematyka, choć te mieszane uczucia - Twój odbiór powodują, że chciałabym robaczyć jak ja na nią zareaguję;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się mi, że warto się samemu przekonać :)

   Usuń
 5. „Ludzie, czy to mężczyźni czy kobiety, są tak istotami zróżnicowanymi, że nie da się ich w prosty i jasny sposób podzielić” – I dlatego nie przepadam za pozycjami takimi jak recenzowana książka, wydaje mi się, że zbyt wiele w nich uproszczeń, przejaskrawionych podziałów, stereotypów itp. :) Swoją drogą, kiedyś, na godzinie wychowawczej, pani rozdała nam różne testy m.in. na płeć mózgu i wyszło na to, że moja nie jest zgodna z płcią biologiczną, co mnie nawet ubawiło. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tej książki byś się dowiedziała dlaczego ten test wypadł w ten oto sposób :)

   Usuń
 6. Szczerze - nie wiedziałam, że mózg ma płeć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wcześniej też nie. Czego to można się dowiedzieć ;)

   Usuń
 7. Czytałam:) I tak w sumie niczego się nie dowiedziałam czego bym tak naprawdę nie wiedziała :) Takie odświeżenie wiadomości :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.