wtorek, 19 sierpnia 2014

Ofiara - Pierre Lemaitre

Autor: Pierre Lemaitre
Tytuł: Ofiara
Tytuł oryginalny: Sacrifices
Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Wydawnictwo: Muza S.A.
Ilość stron: 352
Ocena: 7/10Wczesny ranek. Centrum handlowe jest niemal puste. Sklepikarze leniwie otwierają kolejne butiki i przygotowują się do dnia wytężonej pracy. Anna Forestier postanawia po drodze do pracy wstąpić do tego właśnie centrum handlowego i napić się porannej kawy. Niestety nic nieznacząca wizyta w galerii handlowej przeradza się w pełną dramatyzmu walkę o przeżycie. Dochodzi bowiem do napadu na jubilera mającego swój sklep właśnie w pechowej galerii handlowej. Anna zostaje brutalnie pobita przez sprawców napadu rabunkowego. Mimo bardzo dotkliwych obrażeń udaje się jej przeżyć, lecz nie oznacza to jednak, że jest bezpieczna. Wydaje się, że jeden z napastników chce zrobić wszystko by pozbawić Annę życia.

Na miejsce przestępstwa przybywa komisarz Camille Verhoeven. To, co ogląda na taśmach z monitoringu niemal mrozi mu krew w żyłach. Pobita do nieprzytomności kobieta nie jest bowiem osobą dla komisarza nieznaną. To kobieta, dzięki której po raz pierwszy od tragicznej śmierci przed czterema laty żony poczuł, czym jest miłość. Wbrew wszelkim zasadom panującym w policji, wbrew przepisom prawa robi wszystko, by sprawa napadu na jubilera i brutalnego pobicia Anny Forestier została przydzielona właśnie jemu. Nikt nie wie, że Annę i Camille'a łączy romans, nikt nie wie, że się znają. Camille chce sam schwytać tego, który tak brutalnie obszedł się z ukochaną kobietą. To bardzo ryzykowne. Może to bowiem doprowadzić do utraty pracy a nawet sprawić, że Camille trafi do więzienia. Czuje jednak, że nie ma wyboru i to jedyne słuszne rozwiązanie. Czy jednak wszystko co widzi, jest tym czym zdaje się być? I czy Anna Forestier, kobieta, która porusza najczulsze struny jego serca jest w rzeczywistości osobą, za którą się podaje? Jaka prawda kryje się pod siniakami i bandażami, które teraz ukrywają twarz ukochanej kobiety?

Ofiara” to ostatnia część cyklu o zagadkach kryminalnych rozwiązywanych przez paryskiego komisarza Camille'a Verhoeven'a. Jest to jednocześnie moje pierwsze spotkanie z twórczością francuskiego pisarza Pierre'a Lemaitre'a. I już teraz wiem, jestem o tym całkowicie przekonana, że zdecydowanie nie ostatnie.

Powieść Pierre'a Lemaitre'a początkowo zmroziła mi krew w żyłach. Następnie zaintrygowała, a na końcu przyniosła niewielki niedosyt i żal, że nastąpił nieubłagany koniec. Książkę czyta się szybko i z ogromnym zainteresowaniem. Zagadka kryminalna usnuta przez autora jest ciekawa, rzecz można, że wciągająca i mocno intrygująca. Do tego Pierre Lemaitre stworzył bardzo interesujących bohaterów. Autor sporo miejsca poświęca w powieści rysowi psychologicznemu stworzonych przez siebie postaci. Są one barwne, wielopłaszczyznowe, mają swoją historię, niejednokrotnie bardzo bolesną jak w przypadku komisarza Verhoeven'a, i skrywane głęboko tajemnice. Na otaczający świat i toczące się wydarzenia czytelnik patrzy jednocześnie wieloma oczyma. Jest tu świat Camille'a, świat brutalnego przestępcy, który prawie do końca nie ujawnia swej tożsamości ani swych prawdziwych motywów działania, jest też świat ofiary – Anny Forestier, choć z upływem czasu miano ofiary zaczyna coraz mocniej przesuwać się w kierunku głównego bohatera powieści. Całość napisana jest językiem, który po prostu dobrze się czyta. Ofiara” Pierre'a Lemaitre'a to kryminał bardzo dobrze skrojony, który wielokrotnie zaskakuje czytelnika. Nic nie jest tu oczywiste i nie ma tu prostych, trywialnych odpowiedzi. Polecam.

http://muza.com.pl/kryminal/1732-ofiara-9788377587140.html?skrawkimoichmysli

15 komentarzy:

 1. O. Właśnie takie książki lubię najbardziej...

  OdpowiedzUsuń
 2. Intrygująca, ciekawa okładka. Ale lubię czytać książki z serii po kolei, więc poszukam pierwszej części...
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pierwszą częścią jest ten problem, że na polskim rynku nie została jeszcze wydana. Szkoda. Mam nadzieję, że szybko się to zmieni :)

   Usuń
  2. O, to faktycznie szkoda...

   Usuń
 3. Czytałam Alex i bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja Alex mam w planach. Nawet czeka na półce na swą wielka chwilę :)

   Usuń
 4. Czytałam jego autorstwa "Suknię ślubną" i byłam pod dużym jej wrażeniem. Autor ma niesamowity talent.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już o książce słyszałam i bardzo chętnie ja przeczytam jak tylko wpadnie w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się, że autor poświęcił czas na porządne dopracowanie całej tej sfery psychologicznej swoich postaci. Według mnie, jest to podstawą tego gatunku:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałabym z wielką ochotę, bardzo lubię kryminały.
  P.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję niedługo przeczytać te ksiązkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tan autor intryguje mnie już od dawna.

  OdpowiedzUsuń
 10. ja mam w domu jego powieść Aleks i mam nadzieje, że ona mi niedosytu nie zafunduje;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.