czwartek, 29 maja 2014

Troje - Sarah Lotz

Autor: Sarah Lotz
Tytuł: Troje
Tytuł oryginalny: The Three
Tłumaczenie: Arkadiusz Nakoniecznik
Wydawnictwo: Akurat
Ilość stron: 480
Ocena: 7/10


Koincydencja – zbieg okoliczności - „jednoczesne występowanie zdarzeń, które nie są związane ze sobą przyczynowo. Jednoczesne zdarzenia przebiegają w równoległych liniach. Jedno i to samo zdarzenie będące ogniwem w zupełnie różnych łańcuchach występuje ponadto w kilku innych, tak że los jednostki spotyka się nieuchronnie z losem innej. Każdy z nas jest głównym aktorem we własnym dramacie, równocześnie zaś gra jakąś rolę w innym, obcym mu dramacie” (Arthur Schopenhauer, źródło wikipedia.org)

12 stycznia 2012 roku całkowicie odmienił się los kilkuset niewinnych, niczego niepodejrzewających ludzi. Tego dnia, który na zawsze zapisał się wielkimi, czarnymi literami na kartach światowej historii, doszło do najtragiczniejszych, jak do tej pory, katastrof lotniczych. W tej samej chwili rozbiły się cztery samoloty należące do czterech różnych linii lotniczych, lecące do czterech różnych miejsc docelowych. W Japonii, w lesie okrytym złą sławą miejsca, w którym kończą swe życie liczni samobójcy, rozbił się samolot linii Sun Air. Wracający do Wielkiej Brytanii turyści podróżujący samolotem linii lotniczych Go!Go! mieli nigdy już nie powrócić do swych domów i na zawsze spocząć na dnie oceanu. W Afryce samolot linii Dalu Air runął na miasteczko slamsów grzebiąc w piachu, pyle i płonących szczątkach nie tylko pasażerów, lecz również jego mieszkańców. W Stanach Zjednoczonych Ameryki, na bagna Florydy spadł samolot linii lotniczych Maiden Airlines. We wszystkich tych katastrofach lotniczych zginęli na miejscu niemal wszyscy ich uczestnicy. Ocalało jedynie troje małych dzieci – Jessica, Hiro i Bobby. Jak doszło do tego cudu? Przecież biorąc pod uwagę skalę tych tragicznych zdarzeń, nie było to praktycznie możliwe? Jak? Dlaczego? I czy zatem te cztery katastrofy miały wspólną przyczynę? Czy możliwy jest aż tak wielki zbieg nieszczęśliwych okoliczności? I jak w kontekście całej tej sprawy rozumieć należy wiadomość jaką tuż przed swą śmiercią nagrała niejaka Pamela May Donald podróżująca samolotem japońskich linii?

Troje” Sarah Lotz to książka w książce. Fabuła prowadzona jest w formie książki dokumentalnej autorstwa Elspeth Martins, która stanowi zapis wydarzeń, próbę wyjaśnienia okoliczności w jakich doszło do katastrof a także ogólnoświatowego szaleństwa związanego z cudownym ocaleniem trojga dzieci i konsekwencji jakie ono w bardzo krótkim czasie wywołało. Odnajdziemy tu zapisy wspomnień, wywiadów, rozmów, a także raporty z miejsc katastrof czy sekcji zwłok. Powoli odkrywamy kolejne puzzle tej tragicznej zagadki, poznajemy jej ofiary, cudownie uratowane dzieci a także rodziny tych co zginęli i tych co przeżyli. Z każdym krokiem, gdy przybliżamy się do odkrycia prawdy, okazuje się jednak, że pojawia się kolejna wątpliwość. Teorie wysuwane przez najróżniejszych ludzi to budzą nasz sceptycyzm, to sieją ziarno niepewności. Sarah Lotz wie dobrze jak sprawić, by wątpliwość przerodziła się w teorię a teoria w prawdę. I na końcu nie wiemy, gdzie tak naprawdę leży prawda, bo czym ta prawda w rzeczywistości jest? I czy jest?

„Troje” Sarah Lotz to książka, która fascynuje, elektryzuje, wciąga całkowicie i nie pozwala się oderwać. Czytelnik całkowicie zatraca się w stworzonej przez autorkę rzeczywistości. W pewnym momencie zaczyna wręcz wierzyć, że Czarny Czwartek wydarzył się naprawdę i to o czym pisze Elspeth Martins w książce "Czarny Czwartek. Od katastrofy do spisku" to prawdziwe wydarzenia, prawdziwi ludzie i ich niewyobrażalne wręcz dramaty a szaleństwo jakiemu poddał się świat jest tu, tuż za rogiem. „Troje” to książka, która nie pozostawia obojętnym. To książka podczas lektury której ciarki przebiegają po grzbiecie. Polecam.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Akurat oraz Business&Culture.

12 komentarzy:

 1. Niestety, ale nie interesują mnie książki o tematyce katastrof lotniczych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, a mnie bardzo. Zwłaszcza takie intrygujące..

   Usuń
 2. A ja chętnie sięgnę. Ciekawi mnie ta książka, jak diabli;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj głośno jest o tej książce, głośno ostatnio :) Czeka też u mnie na półce i jestem bardzo jej ciekawa, choć już nie tak entuzjastyczna jak na początku.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo elektryzuje. I przeraża. Na mnie szczególnie niepokojąco działał wątek Jess i Paula.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie przerażał totalnie las samobójców.

   Usuń
 5. Czyta się rzeczywiście świetnie, chociaż pozostałam trochę zdystansowana;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wrażenie, że i mnie ta książka się spodoba. Zapisuję! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie dzisiaj dostałam. Za jakiś czas podzielę się wrażeniami.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na blogach pojawiło się wiele recenzji tej powieści. Mam nadzieję, że uda mi się ją przeczytać jak najszybciej, bo intryguje bardzo... Dobrze, że czeka na półce. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. wow... to książka w 100% dla mnie. Muszę ją dorwać w swoje łapki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj tak, ja zaczęłam wyszukiwać informacje na temat tych katastrof, chociaż wątpiłam, żeby te wypadki udało mi sie przeoczyć;]

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.