czwartek, 8 maja 2014

Już wkrótce: Czy wypełnisz swoje bajkowe przeznaczenie? - Ever After High. Księga Legend - Shannon Hale

Każdy z nas w dzieciństwie czytał bądź słuchał baśni i bajek. A w nich królewny, księżniczki, rycerze, królewicze, dobre wróżki i złe wiedźmy, tudzież macochy. O jakiej roli marzyliście w dzieciństwie? W kogo chcieliście się choć na ułamek sekundy wcielić? Dobra, lecz ciągle zaspana królewna czy może zła królowa? Czy bardziej ekscytowała was ciemna strona mocy? Czy może tkwiło w was głęboko zakorzenione poczucie sprawiedliwości? A może ... gdzieś w was, głęboko na dnie dziecięcej duszy pączkował bunt ... bunt przeciw bajkowemu przeznaczeniu?

Bo jak to jest w bajkach i baśniach? Los bohaterów, czy dobrych czy złych, został zapisany i przypieczętowany na kartach baśni i nikt, i nic, nie może go zmienić. Księżniczka czy wiedźma urodziła się, by wypełnić swoje przeznaczenie i pójść wybraną dawno temu przez baśniopisarza drogą. 

Wszyscy dobrze znamy wiele baśni i bajek. Zaklęci w nich bohaterowie od wielu, wielu lat spełniają swój los. Królewna Śnieżka kosztuje zatrutego jabłka i zapada w sen, z którego budzi ją książę. Kopciuszek gubi na balu pantofelek, by potem dobry książę ją odnalazł i uczynił ją swą żoną, zła macocha zaś knuje, spiskuje, wymyśla podstępy i robi wszystko, by zdobyć władzę, eliminując przy okazji dobre królewny. I tak losy baśniowych bohaterów kręcą się od czasów ich stworzenia. 

Przyznam, że we mnie zawsze gdzieś tam na dnie dziecięcej jeszcze podświadomości kiełkował mały bunt, buncik wręcz. Jakoś tak nie potrafiłam się nigdy pogodzić z losem, jaki na kartach ksiąg baśniopisarze zgotowali swoim bohaterom. Bo dlaczego to biedna Śpiąca Królewna musi tyle spać i tylko czekać na pobudzający do życia pocałunek a potem już tak po prostu żyć długo i szczęśliwie w objęciach swego księcia? A gdyby tak nie ukłuła się wrzecionem? Gdyby przejrzała podstępne knowania? I sama wzięła swój los w swoje ręce? I dlaczego Kopciuszek musi tyle sprzątać, prać, prasować i gotować i tylko odbierać ciągłe baty od macochy i jej rozkapryszonych córek? A gdyby tak już przed dobrą wróżką ktoś przyszedł jej z pomocą? 

I co wtedy byłoby gdyby...? Gdyby można zmienić zakończenie bajki lub baśni. A może właśnie nic nie jest przesądzone? Może istnieje inne wyjście ... by w końcu odmienić swój los ... Cóż w świecie baśni wszystko przecież jest w końcu możliwe. Tu rządzi magia i nieograniczona dziecięca wyobraźnia. A z nich rodzi się Ever After High - zaczarowana szkoła, do której wstępują kolejne roczniki dzieci baśniowych bohaterów.Tu każdego roku podczas Dnia Dziedzictwa uczniowie składają podpisy w Księdze Legend. W ten sposób zobowiązują się do wypełnienia swego przeznaczenia. Odtąd mają kroczyć ścieżką, którą wytyczyły już poprzednie pokolenia Księżniczek, Książąt czy Złych Czarownic. Odmowa ma równać się unicestwieniu. Raven Queen - córka Złej Królowej ma jednak wątpliwości. Dlaczego musi być koniecznie tą złą? Zło to nie jest sens jej istnienia. Dlaczego koniecznie musi wręczać zatrute jabłko Apple White i w ten sposób przypieczętować ich wspólny los? A co jeśli? Jeśli się zbuntuje? Co wtedy stanie się z ich wspólną baśnią? Przekonacie się już 21 maja, gdy nakładem wydawnictwa Bukowy Las swą polską premierę będzie miała książka Ever After High. Księga Legend autorstwa Shannon Hale.

5 komentarzy:

 1. Hm, nawet ciekawa, aczkolwiek nie pasująca do moich zainteresowań książkowych, ale poczekam na pierwsze recenzje, może pozytywnie się zaskoczę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie tak teraz myślę... że to oryginalny pomysł i jak patrzę na tę okładkę to coraz bardziej mi się podoba. Nie wiem, dlaczego tak sceptycznie podchodzę do baśni i bajek... Może boję się na nowo "odkryć" w sobie dziecko? :)

   Usuń
 2. Intrygujący, przepiękny opis:) Nigdy nie spotkałam się z tak oryginalnym pomysłem w literaturze:) Jestem bardzo na tak!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam na nią z niecierpliwością, gdyż fragmenty są naprawdę ciekawe:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobno z baśni i bajek się nigdy nie wyrasta. Ja je uwielbiam i z chęcią zapoznam się z książką.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.