środa, 21 maja 2014

Histerie rodzinne - Izabela Pietrzyk

Autor: Izabela Pietrzyk
Tytuł: Histerie rodzinne
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 640
Ocena: 7,5/10









Z rodziną ponoć najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Ile zaś w rodzinie jej członków, tyle niepowtarzalnych charakterów i osobowości. Jak tu zatem żyjąc wspólnie pod jednym dachem, dochodzić na co dzień do porozumienia i nie popadać nieustannie w konflikt?

Trzydziestoośmioletnia Wiktoria postanawia w końcu zmienić swoje życie. Ma dość związku, w którym od ośmiu lat tkwi. Nie czuje się kochana, ba nawet szanowana. Paweł traktuje ją w zasadzie jak swą własność, nad którą ma władzę absolutną i tylko on może decydować o tym, co jego kobieta robi, gdzie przebywa, z kim się spotyka. Przez lata całkowicie ją swymi zaborczymi mackami skrępował, systematycznie izolując od dawnych przyjaciół i rodziny. Najpierw wydawało się Wiktorii, że to przejaw ogromnej miłości. W dodatku nie żałował na nią nigdy pieniędzy. Często wyjeżdżali i ekskluzywnie spędzali czas. Z czasem jednak miłość coraz bardziej zaczęła przechodzić w chorobliwą zazdrość i zaborczość, co w rezultacie skończyło się dla Wiktorii nie jednym siniakiem. Paweł bowiem nie zawahał się podnieść na swą „ukochaną” ręki. Nie raz, nie dwa... Oczywiście zawsze potem przepraszał i kajał się na kolanach, lecz bił nadal, coraz więcej i coraz mocniej a potem tylko kupowane perfumy i biżuteria na przeprosiny były coraz droższe.

W końcu jednak Wiktoria postanawia powiedzieć dość, basta. Mimo, że boi się reakcji Pawła, oznajmia mu, że go opuszcza. Trudno, niech uderzy ten ostatni raz. Koniec z takim życiem, koniec ze strachem. Tylko co teraz? Gdzie ma się podziać? Na szczęście, mimo niemal zerwanych więzi, jest jednak ktoś, kto zawsze o Wiktorii pamięta, jej starsza siostra Amelia. Przygarnia poranioną młodszą siostrę pod swój dach. Wiktoria z jedną walizką wprowadza się do swego dawnego domu, w którym teraz wraz z rodziną mieszka Amelia. Siostra przyjmuje ją z serdecznie i z otwartymi ramionami. Od dawna przeczuwała, że w związku młodszej o cztery lata Wiktorii nie dzieje się dobrze. Teraz cieszy się, że w końcu ma szansę znowu zbliżyć się do siostry i odbudować dawne więzi. Tylko jak zareagują na niespodziewaną obecność Wiktorii pozostali domownicy? Co powiedzą dzieci Amelii? Mirek i Emilka kiedyś uwielbiali ciocię Wiktorię, jednak z biegiem czasu ta całkowicie się od nich odcięła. A Sławek? Mąż Amelii nigdy nie darzył Wiktorii ciepłymi uczuciami, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dom, w którym mieszkają formalnie należy w połowie do młodszej siostry żony. Ale może na razie nie warto się tym martwić, bo przecież Sławek jest daleko w morzu. A jak zareagują rodzice Wiktorii i Amelii na nagły powrót córki marnotrawnej na łono rodziny? I czy Wiktoria odnajdzie w końcu spokój i poczuje się bezpieczna?

Histerie rodzinne” Izabeli Pietrzyk to bardzo ciepła i mocno kobieca opowieść o rodzinie, przyjaźni, miłości i całej palecie męskich charakterów. Opowiedziana w bardzo dowcipny, rzecz by można prześmiewczy sposób historia Wiktorii i jej zwariowanej rodziny przykuła mnie od pierwszych stron książki całkowicie i nie pozwoliła na chwilę nudy. Gama przedstawionych przez autorkę charakterów jest przeogromna i każdy w tej książce ma coś do powiedzenia - od trochę wystraszonej lecz jednak buńczucznej Wiktorii, przez odrobinę zahukaną lecz przedsiębiorczą Amelię, przez zbuntowaną lecz rozmarzoną Ewelinę po plejadę męskich charakterów z Witusiem-Sprycusiem, Bobem Budowniczym czy kapitanem na morzu i nie tylko - Sławkiem. Każdy z bohaterów ma zdanie na każdy niemal temat i swój własny pomysł na życie, co w rezultacie musi prowadzić do sporów, konfliktów i zabawnych często nieporozumień. Każdy też ma marzenia i pragnienia, które gdzieś głęboko na dnie duszy czekają na spełnienie. Każdy też marzy o szczęściu, lecz szczęście w tej powieści nie jedno ma oblicze. I jak tu wszystkich pogodzić?

Izabela Pietrzyk napisała książkę o prawdziwym życiu, o prawdziwych ludziach i w której aż kipi od emocji. A wszystko narysowane słowami, które wywołują uśmiech od ucha do ucha, ba czasem wręcz salwy śmiechu. Niby to zwyczajna opowieść, lecz wciąga niesamowicie i daje przeogromną dawkę relaksu. Polecam. Z tą książką nie można się nudzić.
Książka bierze udział w wyzwaniach:

10 komentarzy:

 1. Bardzo ciepła recenzja... Od razu nabiera się ochoty na lekturę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę, świetna się wydaje. Lubię takie powieści.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam inna książkę tej autorki, więc jeśli spodoba mi się jej styl, tę również przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z wielką ochotą sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie życiowe, emocjonujące książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Trudna tematyka i trudną decyzję podjęła główna bohaterka, odejść od mężczyzny, z którym tyle przeżyła... Lubię takie książki, dlatego z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię obyczajowe, czuję, że ta by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa pozycja. Przeczytam w trakcie wakacji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam o tym tytule, porozglądam się :)
  ciekawa okładka :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem już od dawna nastawiona bardzo pozytywnie wobec tej książki i bardzo chciałabym ją w końcu przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.