wtorek, 28 stycznia 2014

Nie wierzę w życie pozaradiowe - Marek Niedźwiecki

Autor: Marek Niedźwiecki
Tytuł: Nie wierzę w życie pozaradiowe
Wydawnictwo: Agora
Ilość stron: 168
Ocena: 6,5/10


Marek Niedźwiecki to powszechnie rozpoznawany dziennikarz radiowy, na co dzień związany z Programem Trzecim Polskiego Radia. To dzięki niemu Lista Przebojów Programu Trzeciego to najpopularniejsza lista muzycznych notowań w skali całego kraju. Któż z nas nie słyszał o, ba słyszał w ogóle Listę Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia? Na niej wychowuje się właśnie kolejne pokolenie a sympatię do niej niemowlęta ssą wraz z matczynym mlekiem.

To właśnie Markowi Niedźwieckiemu zawdzięczamy jej niepowtarzalny klimat. To on sprawia, że co piątek czekamy kiedy rozpocznie się kolejne notowanie. I czasem to, na którym miejscu jest dany utwór, który lubimy ma znacznie mniejsze znaczenie niż to, co powie tym razem Marek Niedźwiecki, jaką opowie anegdotę lub z kim tym razem na żywo połączy się na antenie. Marek Niedźwiecki to jednak nie tylko Lista, to również m.in. Marko Mania, Top Wszechczasów, W tonacji Trójki. To głos, który czasem zmaterializuje się na szklanym ekranie lub w plenerze, podczas audycji nadawanej np. ze Szklarskiej Poręby z nieodzownymi wąsami i w okularach. I wiemy, że to właśnie nie kto inny a Marek Niedźwiecki. A jaki jest?

Sam o sobie mówi, że jest samotnikiem, lecz to nie on wybrał samotność. To samotność wybrała jego. On tylko nauczył się z nią żyć. Urodzony w 1954 roku, dzieciństwo i młodość spędził w Szadku. Potem były studia w Łodzi. Wybrał inżynierię budownictwa na łódzkiej politechnice, lecz tylko dlatego, że ta miała swoje studenckie radio. A radio od zawsze było jego wielką miłością. Jedyną, która go nie opuściła i nie przeminęła, a która sprawiła, że pasję przekuł na sposób na życie. Marek Niedźwiecki słuchał radia od zawsze. Pełen pasji i namiętności nie przegapił żadnej ważnej muzycznej audycji a każde notowanie listy przebojów skrupulatnie notował.I notuje do dziś.

Marek Niedźwiecki to radiowiec po uszy zakochany w radiowych falach. Radio to jego drugi dom i choć każda poprowadzona audycja to ogromny wysiłek, do radia wpada, niby przypadkiem, nawet podczas urlopu. 

Marek Niedźwiecki uwielbia muzykę, delektuje się nią i potrafi odnaleźć dźwięki pasujące do każdego nastroju. Jest jednak również niestrudzonym podróżnikiem, który ze wszystkich miejsc na świecie pokochał najmocniej Australię. Do niej wraca, kiedy tylko ma ku temu okazję. Tam czuje się dobrze i na miejscu. 

Marek Niedźwiecki to człowiek niezwykły. W "Nie wierzę w życie pozaradiowe" odkrywamy w słowach samego radiowca człowieka zupełnie innego niż mogłoby się słuchając jego audycji wydawać. To człowiek niepowtarzalny, ekscentryczny, o ustalonych nawykach i przyzwyczajeniach. Zna siebie i chce żyć po swojemu. I dokładnie to robi a w tle słuchać już dźwięki Listy Przebojów Programu Trzeciego.

Polecam to niezwykłe spotkanie z wyjątkowym człowiekiem.

Książka bierze udział w wyzwaniu  "2014 rok z 52 książkami".

7 komentarzy:

 1. Książkę czytałam i mam na półce. Chętnie za jakiś czas znów po nią sięgnę. Uwielbiam ludzi z pasją, którzy potrafią ciekawie opowiadać. Mnie wciągnęła od pierwszej strony.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Marka Niedźwiedzkiego:) Nie tylko za niesamowity głos, ale przede wszystkim za pasję. Takich ludzi mogłabym słuchać bez końca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dobrze, że mi o tej książce przypomniałaś! Miałam już ją zakupić i wypadło mi z głowy. A wiem (i widzę), że warto :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś mnie do niej nie ciągnie, to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę sprezentować tę książkę mojemu tacie, uwielbia Niedźwiedzkiego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, ale tym razem zupełnie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja jestem z tych, których gusta muzyczne kształtował Niedźwiecki :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.