piątek, 18 października 2013

Ludzie Julya - Nadine Gordimer

Autor: Nadine Gordimer
Tytuł: Ludzie Julya
Tytuł oryginalny: July's People
Tłumaczenie: Dariusz Żukowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Ilość stron: 208
Ocena: 6/10Bam i Maureen Smales wraz z dziećmi mieszkają spokojnie w Soweto. Wiodą niczym nie zmącone życie białych mieszkańców Republiki Południowej Afryki. Mają piękny dom, samochód, wyjazdy zagraniczne a nawet służbę. Jednakże w wyniku krwawych zamieszek, do których doschodzi w Soweto, muszą uciekać z miasta, by uniknąć nieuniknionej śmierci. Z pomocą przychodzi im niespodziwanie ich wieloletni służący July. Pod osłoną nocy zabiera ich do swej wioski. Tam wśród czarnoskórej ludności z jego plemienia znajdują schronienie.

Początkowo zdawać by się mogło, że July ratuje rodzinę Smalesów z powodu wieloletniego przywiązania czy wręcz przyjaźni, która przez lata służby się pomiędzy nimi w sposób naturalny zawiązała. Wkrótce okazać się ma jednak, że nie dobroduszność, przyjaźń czy przywiązanie kierują Julym. Z biegiem czasu wierny służący zaczyna okazywać się zupełnie innym człowiekiem niż ten, za którego uważali go Bam i Maureen. A właściwie to dopiero tu, u siebie we wiosce, na swoim rodzinnym gruncie July jest prawdziwy. Przyjaźń czy przywiązanie zdają się nie mieć znaczenia. Jest pan, który płaci za pracę i jest sługa, który za pieniądze pracuje. A widząc coraz większą słabość Smalesów July zaczyna coraz śmielej odwracać role i z pozycji sługi przechodzić do pozycji pana. W końcu to jego wioska, jego ludzie, jego świat.
  
Powieść laureatki Nagrody Nobla Nadine Gordimer to powieść psychologiczna, traktująca o złożonych stosunkach społecznych, które w obliczu zagrożenia życia, walk i wojny ulegają całkowitemu zachwianiu a często wręcz odwróceniu. Pokazuje skrajnie odmienne światy i całkowicie różne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. W książce zobaczymy prawdziwą wojnę charakterów i próbę sił. Ujrzymy upadek i odnajdywanie się w nowej rzeczywistości.

"Ludzie Julya" są lekturą trudną, wymagającą skupienia. Nie ma tu zbędnej akcji. Pokazano tu próbę sił i walkę o pozycję dominującą, która niejednokrotnie oznacza przetrwać lub zginąć. Nic nie jest tu proste i jednoznaczne. Osobiście mam mieszane uczucia po lekturze książki, tak jakby mi czegoś w powieści zabrakło. Lektura, choć krótka, wymagała również ode mnie sporo wytrwałości i samozaparcia. Zdecydowanie nie jest to lektura dla każdego.

2 komentarze:

  1. Raczej nie dla mnie. Za niedługo dorosnę do takich książek, więc może przeczytam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Może kiedyś, ale na razie mnie do niej jeszcze nie ciągnie..

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.