sobota, 14 września 2013

PRADA. Obyczajowy fenomen - Gian Luigi Paracchini

Autor: Gian Luigi Paracchini
Tytuł: PRADA. Obyczajowy fenomen
Tytuł oryginalny: Vita PRADA
Tłumaczenie: Karolina Dyjas-Fezzi
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Ilość stron: 216
Ocena: 7/10
Jakie jest pierwsze skojarzenie, gdy słyszymy słowo-symbol: PRADA. Szyk, klasa, moda, Włochy. Co tak naprawdę wiemy o tym niezwykłym zjawisku jakim jest PRADA? Kto dał mu życie? Czy to tylko moda?

"Niektóre daty są zapisane w gwiazdach. [...] jeżeli pani Byk spotyka pana Barana w momencie, gdy Słońce znajduje się w znaku Bliźniąt ze względu na położenie Księżyca w dniu ich urodzin w tym właśnie znaku), a jego Wenus pozostaje w pełnej harmonii z jej Wenus, no cóż, wtedy można się założyć, że wydarzy się coś wyjątkowego - i to nie tylko w sferze uczuciowej."

Kiedy w piątek, 10 czerwca 1977 r. młoda, dwudziestodziewięcioletnia, Miuccia Prada poznaje na międzynarodowych targach wyrobów skórzanych MIPEL niejakiego Patrizia Bertelliego, lat 31, podejrzewając go o skopiowanie toreb oferowanych przez jej rodzinną firmę, od razu wiadomo, że to spotkanie dla obojga stanie się nowym rozdziałem w ich życiu i połączy ich zarówno w sferze uczuciowej, jak i zawodowej. Połączenie zaś dwóch tak skrajnie odmiennych osobowości, które jednocześnie całkowicie się uzupełniają, już wkrótce sprawi, że na światowym rynku mody rozkwitnie firma, która modę zmieni i dostosuje do swej wizji. I tak PRADA stała się wyznacznikiem tego, co modne i godne naśladowania. Jest jednym z tych domów mody, który włada światowymi wybiegami.

PRADA to jednak nie tylko moda, pokazy, wybiegi. Kultura, sztuka, sport. Nie ma ograniczeń. I wszędzie gdzie pojawi się duet Prada - Bertelli tam też pojawia się innowacyjność, wizjonerstwo, ale też upór i ciężka praca.

Jeśli chcecie poznać jak doszło do powstania marki, która jest niekwestionowanym fenomenem na skalę międzynarodową, warto przeczytać książkę autorstwa Gian Luigi Paracchiniego. Lektura ta to bowiem niepowtarzalna okazja, by poznać zarówno firmę PRADA, jak i tworzących ją ludzi. W książce możemy przeczytać o tym jacy w rzeczywistości są Miuccia Prada i Patrizio Bertelli, co ich fascynuje, jakie są ich życiowe pasje, w czym są najlepsi a co jest ich piętą Achillesową. Mamy szansę poznać nawet poglądy polityczne i związane z tym dylematy moralne słynnej kreatorki mody. 

"PRADA. Obyczajowy fenomen" to nie tylko lektura obowiązkowa dla miłośników mody i marki PRADA. Warto sięgnąć po książkę, by dowiedzieć się co sprawia, że realizując marzenia i pasje, osiąga się tak fenomenalny sukces. Warto też poznać niezwykłe osobowości jakimi są Miuccia Prada i Patrizio Bertelli. Polecam.

8 komentarzy:

 1. Nie za bardzo interesuję się całym światem mody, ale może sięgnęłabym po tę książkę z czystej ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To całkiem interesująca lektura. O wielu faktach nie miałam najmniejszego pojęcia i teraz inaczej patrzę na markę PRADA :)

   Usuń
 2. Modą nigdy się nie interesowałam. Noszę to, co mi się spodoba, w czym dobrze się czuję :) Nie odczuwam potrzeby czytania tej książki, ale cieszy mnie, że jest całkiem dobra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trochę jesteś jak M. Prada. Ona też nosi to w czym czuje się dobrze :)

   Usuń
 3. Opowieść o powstaniu modowej marki z ,wydaje się, całkiem przyjemnym romansem w tle :)
  W zasadzie miło byłoby przeczytać czasem coś o tym, jak zwyczajni ludzi stali się ludźmi sukcesu, i jak osiągnęli to, co dzisiaj tak wielu zachwyca :)
  Gdyby wpadła w moje ręce, chętnie bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raz jeszcze polecam. Spora dawka ciekawych informacji, przekazanych w przyjemnej formie :)

   Usuń
 4. Z chęcią sięgnę po tę książkę. Już sama okładka skutecznie przykuwa uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również okładka zafascynowała i z ogromną przyjemnością sięgnęłam po lekturę. Nie zawiodłam się :)

   Usuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.