czwartek, 4 lipca 2013

Wielki Gatsby - Francis Scott Fitzgerald

Autor: Francis Scott Fitzgerald
Tytuł: Wielki Gatsby
Tytuł oryginalny: The Great Gatsby
Czyta: Antoni Rot
Wydawnictwo: Promatek MEDIA - Julia Pogorzelska
Czas trwania: 5 h 09 mn.
Ocena: 8/10

Jest początek lat dwudziestych XX w. Nick Carraway przeprowadza się do Nowego Jorku, zamieszkuje w West Egg. Zaczyna pracę jako makler giełdowy. Jego sąsiadem jest tajemniczy Jay Gatsby, u ktorego w pełnej przepychu rezydencji nieustannie odbywają się szalone, wystawne przyjęcia, na które tłumnie zjeżdża niemal cała nowojorska societa. Goście bawią się na rachunek gospodarza, który spełnia wszelkie zachcianki, bez mrugnięcia okiem wydając na nie fortunę. Jednocześnie nikt nie wie nic o Gatsbym. Krążą o nim niesamowite opowieści. Jedni twierdzą, że w przeszłości dopuścił się morderstwa. Inni z kolei rozsiewają plotki mówiące, że Gatsby jest szpiegiem.

Również w Nowym Jorku, w bogatej i stylowej dzielnicy West Egg mieszka wraz z mężem Tomem kuzyka Nicka Daisy Buchanan. Oboje z Tomem wiodą beztroskie i próżne życie bogaczy. Są zepsuci do szpiku kości. Z pozoru zdają się być dobraną parą. Okazuje się jednak, że w ich związku jest ta trzecia, kochanka Toma. Daisy a raczej jej zraniona duma cierpi. Jednak luksusowy styl życia i wszystkie możliwości jakie dają pieniądze, sprawiają, że trzyma się męża kurczowo.

Pewnego dnia Gatsby zaprasza Nicka na przyjęcie w swoim domu. Od momentu poznania między oboma zawiązuje się nić przyjaźni. Nick nie wierzy we wszystkie informacje, którymi o sobie samym karmi go Gatsby, niemniej nie potrafi nie ulec urokowi tego fascynującego człowieka.

Gatsby wyjawia Nickowi skrywaną od dawna tajemnicę. Okazuje się, Gatsby zna jego kuzynkę Daisy. Kilka lat wcześniej połączylo ich uczucie. Gatsby był jednak biedny... Lecz teraz powrócił. Bogaty i wpływowy może w końcu zapewnić Daisy wszelkie życiowe wygody. Chce, by Nick zaaranżował ich spotkanie. Chce odzyskać Daisy. Miłość jest jednak ślepa a ponowne spotkanie kochanków zakończyć się może jedynie tragedią.

Francis Scott Fitzgerald jeden z czołowych przedstawicieli tzw. straconego pokolenia, pisarz, nowelista scenarzysta filmowy jest autorem powieści, która na dobre wpisała się do kanonu literatury światowej. "Wielki Gatsby", powieść początkowo niedoceniona, z czasem stała się historią kultową. Obecnie znana jest niemal na całym świecie.

"Wielki Gatsby" to klimatyczna, przepełniona muzyką swoich czasów - jazzem opowieść o utraconych marzeniach, niespełnieniu i rozczarowaniu rzeczywistością. Francis Scott Fitzgerald przedstawia świat, w którym najważniejszą wartością jest pieniądz. W tym świecie za pieniądze można kupić wszystko. Dom, samochód, strach, szacunek, uwielbienie. W końcu za pieniądze można kupić też miłość. A moralność? Moralność pokryta jest lepką warstwą zepsucia.

"Wielki Gatsby" to wedlug mnie lektura obowiązkowa. Aż wstyd, że dopiero teraz poznałam Jay'a Gatsby'ego.

3 komentarze:

 1. Chciałam ją przeczytać, ale po wyjściu ekranizacji już jakoś nie mam ochoty.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że klasyka w audiobooku to co idealnego dla mnie :) A na Gatsby'ego mam już chrapkę od jakiś 3 lat ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam jakieś 20 lat temu, mam w planach do niej powrócić, ciekawe jak po tylu latach ponownie ja odbiorę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.