wtorek, 7 maja 2013

Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy - Stephen Rebello

Autor: Stephen Rebello
Tytuł: Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy
Tytuł oryginalny: Alfred Hitchcock and the Making of Psycho
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Ilość stron: 336
Ocena: 7,5/10


Są takie filmy w historii światowej kinematografii, które zmieniając jej ówczesne oblicze, bezpowrotnie zmieniają też jej przyszłość. Takim filmem stała się Psychoza Alfreda Hitchcocka. 

Psychoza to marka sama w sobie, to symbol filmowej nieprzeciętności, innowacji, kreatywności. Po niej nic już nie było takie jak dawniej. Alfred Hitchcock, czy tego chciał czy nie, stworzył nową filmową jakość. Zmienił kino. Zmienił też samego siebie.

Stephen Rebello, amerykański pisarz i scenarzysta, zafascynowany mistrzem suspensu i jego niezapomnianym dziełem w Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy zabiera czytelnika w pasjonującą podróż do świata filmu i zbrodni. Czytelnik ma niepowtarzalną okazję, by od początku do końca poznać całą historię powstania tego niezaprzeczalnie wybitnego filmowego dzieła.

Historia Psychozy rozpoczyna się w roku 1957 w cichej i spokojnej osadzie Plainfield, w stanie Wisconsin. To właśnie tam mieszkał niczym nie wyróżniający się, nijaki wręcz Ed Gein. Pod tą z pozoru spokojną powierzchownością krył się jednak umysł szalony i skory do najbardziej odrażających zbrodni. Szaleństwo i przerażające czyny Eda Geina stały się inspiracją dla pisarza - Roberta Blocha. Stworzył on postać Normana Batesa - mordercy o psychopatycznej osobowości i poważnych zaburzeniach na tle seksualnym. Na kanwie książki Blocha Alfred Hitchcock stworzył zaś dzieło, które bezpowrotnie zmieniło światowe kino i samego mistrza suspensu - Psychozę.
Stephen Rebello przedstawia w swej książce cały proces tworzenia filmowego dzieła, od wyboru tematu, tworzenia scenariusza, wyboru obsady, poprzez reżyserię i produkcję a na promocji kończąc. Bezbłędnie wiedzie czytelnika poprzez kolejne etapy przybliżające Alfreda Hitchcocka do stworzenia filmu jego życia.

W kolejnych rozdziałach książki poznajemy nie tylko proces powstawania filmu. Oczom czytelnika coraz dokładniej rysuje się sylwetka samego mistrza suspensu, wszak to przede wszystkim książka o nim właśnie. Poznajemy człowieka, który pracował nad swym filmem od początku do końca. Był nie tylko reżyserem. Był oczami, uszami i sercem artystycznego dzieła. To on dobierał ludzi odpowiedzialnych za kolejne etapy tworzenia filmu. Oni też pracowali pod jego pilnym okiem. To on dawał wskazówki lub mówi wprost czego oczekuje.
Hitchcock jawi się jako człowiek ambitny i bezkompromisowy, który stawiał sobie określony cel i bezwzględnie dążył do jego osiągnięcia. Miał ściśle sprecyzowany obraz tego, jak będzie wyglądał film, gdy światła zgasną a kamery zakończą pracę.
Proces twórczy pochłaniał reżysera całkowicie. Nie spoczął, dopóki dzieło nie było skończone i dokładnie takie, jak on tego oczekiwał. Potrafił przezwyciężyć największe trudności. Radził sobie z producentami, ograniczeniami finansowymi a nawet z wszechwładającą kinem w tym czasie cenzurą, która w skrawku skóry okrywającej kobiecą pierś widziała zgorszenie i obsceniczność.

Alfred Hitchcock był geniuszem. Był reżyserem niepowtarzalnym. Psychoza stała się marką samą w sobie, gdyż tak niezwykłym i jedynym w swoim rodzaju reżyserem był właśnie Hitchcock.
Obraz mistrza suspensu nie byłby jednak pełny, gdyby mówić tylko o jego zaletach. Stephen Rebello nie boi się mówić zarówno o wadach Hitchcocka, jak i jego słabościach. Dzięki temu tworzy pełny portret mistrza.

Stephen Rebello opowiada nie tylko o Psychozie i jej reżyserze. W Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy poświęca należytą uwagę również tym wszystkim, którzy brali udział w tworzeniu filmu. To też przede wszystkim ich wspomnienia stały się podstawą opowieści. Rebello mówi zarówno o tych wielkich i znaczących, o gwiazdach, jak i o najmniej widocznych i odgrywających wręcz epizodyczną rolę. Dzięki temu obraz tworzenia Psychozy staje się pełny.

Alfred Hitchcock. Nieznana historia Psychozy to zarówno biografia Alfreda Hitchcocka, filmu Psychoza jak i czasów, w których tworzył mistrz i w których jego dzieło powstało. Stephen Rebello snuje swą opowieść metodycznie, po kolei, ale w żadnym wypadku nużąco. Budzi ciekawość i chęć dowiedzenia się jak to było nakręcić i zaprezentować światu tak niezwykłe filmowe dzieło.

Cóż można powiedzieć więcej. Może to, że by poznać historię powstania Psychozy, poczuć magię pracy na planie filmowym pod okiem samego mistrza i poczuć niesamowitą atmosferę minionych już dawno czasów, należy przeczytać książkę Stephena Rebello. To lektura nie tylko dla miłośników Alfreda Hitchcocka i kina. To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto potrafi odróżnić film kategorii A od filmu kategorii Z.

2 komentarze:

  1. Do tej pozycji jakoś nie jestem przekonana, mimo ze samą "Przychozę" czytałam...

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi się podobała ta książka. Pewnie dlatego, że uwielbiam filmy Hitchcoka, a "Psychoza" należy do moich naj. Widziałam ją kilka razy. :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.