poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Kto zabił Jezusa? - Paweł Lisicki

Autor: Paweł Lisicki
Tytuł: Kto zabił Jezusa? Prawda i interpretacje.
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Ilość stron: 380
Ocena: 7/10
Paweł Lisicki - dziennikarz, publicysta, pisarz, były redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita i tygodnika Uważam Rze, obecnie tygodnika Do Rzeczy - w "Kto zabił Jezusa?" zabiera czytelnika do Jerozolimy z I w. n.e., do czasu śmierci Jezusa Chrystusa.

Z pozoru opowiada historię, którą większość z nas zna, historię pojmania, skazania i ukrzyżowania Syna Bożego. Sprawa nie jest jednak tak jasna i oczywista, jak mogłoby się to wydawać. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, lecz historia sprzed niemal 2 tysięcy lat w coraz większym stopniu dzieli w sposobie jej odbioru i oceny zarówno badaczy czasów chrystusowych jak i wyznawców religii chrześcijańskich. Nie bez znaczenia pozostaje dla tego zjawiska również fakt ogromnego okrucieństwa jakiego w przeszłości doznali Żydzi oraz niezaprzeczalne przejawy antysemityzmu, z którymi nadal niejednokrotnie się współcześnie spotykają.

Właśnie te zjawiska stały się motorem powstania "Kto zabił Jezusa?". Paweł Lisicki w swojej książce, będącej dogłębnym studium nad Pasją, powraca do pierwotnego odczytywania Ewangelii. Traktuje pisma Nowego Testamentu nie tak, jak tego chce coraz większa rzesza współczesnych badaczy czyli jako treści czysto teologiczne, które są przekazami metaforycznymi. Widzi w nich źródła historyczne, które opowiadają o prawdziwych ludziach i prawdziwych wydarzeniach osadzonych w konkretnych realiach historycznych.

Autor wprowadza stopniowo czytelnika w rzeczywistość tamtych dni. Przedstawia historię Jezusa, jego uczniów, narodu żydowskiego i Jerozolimy a także rządzących wówczas władz rzymskich. Osadza Jezusa i przyczyny jego śmierci w konkretnym miejscu i czasie. Opisuje obowiązujące ówcześnie w Jerozolimie prawo, przedstawia panujące stosunki społeczne oraz kult religijny. Czytelnik poznaje od wewnątrz jak wyglądał ówczesny świat, w którym umarł Jezus.

Paweł Lisicki, budując przed oczami czytelnika Jerozolimę z I w. n.e., śmiało opowiada się za historycznym podejściem do odczytywania treści Nowego Testamentu mówiących o męce Pańskiej. To według autora nie tylko świadectwa wiary, lecz przede wszystkim świadectwa faktograficzne. W swych wywodach i stawianych tezach czerpie obficie z wieloletnich badań egzegetów nad prawdziwością Pism. Nie ogranicza się jedynie do tych, które popierają stawiane przez niego tezy. Pokazuje, że historia Pasji jest odczytywana w bardzo różny sposób a stawiane przez badaczy tezy często wzajemnie się wykluczają.

"Kto zabił Jezusa?" to książka niełatwa. Wymaga maksymalnego skupienia i uwagi. Jest jednak pozycją, która całkowicie pochłania czytelnika. Historia, którą każdy przeciętny człowiek zna, jest odczytywana na nowo (lecz w sposób znany a współcześnie często negowany) w całym swoim historycznym kontekście. Książka Pawła Lisickiego skłania do refleksji. Chodzi tu zarówno o refleksję nad tym, co wydarzyło się niemal dwa tysiąclecia temu, jak również nad tym jak współczesny świat, mając na względzie całe morze niepotrzebnego okrucieństwa, stara się na nowo interpretować historię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.