niedziela, 10 lutego 2013

Niemożliwe (The Impossible, 2012)

Reżyseria: Juan Antonio Bayona
Scenariusz: Sergio G. Sanchez
Zdjęcia: Oscar Faura
Muzyka: Fernando Velazquez
Produkcja: Hiszpania
Gatunek: Dramat
Czas trwania:  114 minut
W rolach głównych: Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland, Samuel Joslin, Oaklee Pendergast 
   26 grudnia 2004 r. o godzinie 1:58 czasu warszawskiego 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego nastąpiło trzęsienie ziemi o sile 9,1 w skali Richtera. Od 1900 r. było to 4 pod względem siły wstrząsów zanotowane przez sejsmologów trzęsienie ziemi. W jego wyniku powstały ogromne, sięgające 15 m, fale tsunami, które w ciągu 3 godzin uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej a później również Afryki. Największe zniszczenia tsunami spowodowało m.in. w Tajlandii. Zginęło i zaginęło tysiące mieszkańców kraju oraz turystów.

Niemożliwe (The Impossible, 2012) w reżyserii Juana Antonia Bayona (twórcy m.in. Sierocińca (El Orfanato) z 2007 r.) to nakręcona z ogromnym rozmachem, wzruszająca i poruszająca opowieść o miłości, woli walki, sile charakteru i pragnieniu przetrwania. To historia rodziny - Marii (Naomi Watts), Henry'ego (Ewan McGregor) oraz trzech ich synów - która postanowiła świąteczny odpoczynek spędzić w pięknym tajlandzkim kurorcie. 26 grudnia 2004 r. idyllę przerywa w sposób bardzo dramatyczny i drastyczny wywołane trzęsieniem ziemi tsunami. Rodzina zostaje rozdzielona i musi walczyć o życie i odzyskanie siebie nawzajem.

Niemożliwe jest filmem pełnym dramaturgii. Widz bombardowany jest scenami pełnymi bólu i ludzkiej walki o przetrwanie, a walka ta prowadzona jest ze straszliwym żywiołem. Człowiek w tym wszystkim wydaje się zbyt kruchy i mały, by przetrwać. Zdjęcia są niezwykle realistyczne i sugestywne. Oglądając film momentami wzdrygałam się widząc odnoszone przez bohaterów rany. Wręcz czułam ich cierpienie. Film wciąga i angażuje zmysły. Wręcz wchłania oglądającego. A do końca nie ma się pewności czy bohaterom uda się przeżyć i w gąszczu ludzkiego nieszczęścia, zniszczenia i śmierci odnaleźć się nawzajem. Czy będą tymi, którzy przetrwają czy dołączą do tysięcy zabitych i zaginionych? I jakimi staną się ludźmi, jeśli to przetrwają? Niemożliwe przeraża, odbiera oddech a zarazem niesamowicie wzrusza.

Naomi Watts za rolę w Niemożliwe została nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. Moim zdaniem całkowicie zasłużenie.

2 komentarze:

  1. Dobry film. Zwłaszcza te sceny, w których bohaterowie niczym marionetki bezwładnie płyną z prądem żywiołu. Masakra.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja nie mogłam na to wręcz patrzeć. Skóra mi na ciele cierpła. Niby historia niezbyt skomplikowana, ale wciąga i dobrze się ogląda.

      Usuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.