poniedziałek, 7 lipca 2014

Druga strona chaosu. Jak przejść przez huragan zmian - Margaret Silf

Autor: Margaret Silf
Tytuł: Druga strona chaosu
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Ilość stron: 192
Ocena: 6,5/10
W życiu dążymy do osiągnięcia i zachowania spokoju i równowagi.  Kształcimy się, podejmujemy pracę, kupujemy mieszkanie bądź dom, w końcu zakładamy rodzinę. Wszyscy pragniemy i poszukujemy stabilizacji. Gdy zaś ją osiągniemy, nabieramy złudnego przeświadczenia, że nad wszystkim jesteśmy w stanie zapanować, jesteśmy w stanie ogarnąć całą otaczającą nas rzeczywistość i w stu procentach, w pełni samodzielnie i dokładnie tak, jak tego chcemy, pokierować własnym życiem. Jednocześnie wzbraniamy się przed podejmowaniem działań w jakikolwiek sposób ryzykownych, które mogłyby choć w niewielkim stopniu zachwiać z tak wielkim trudem osiąganą stabilizację.

Czasem jednak, a właściwie każdego dnia i w dodatku wielokrotnie w ciągu życia każdego z nas, dochodzi do zdarzeń, które zakłócają nasz spokój, sprawiają, że nasza równowaga emocjonalna zostaje zachwiana a czasem nawet ukochana przez nas stabilizacja całkowicie zburzona. Czasem jest to wynik naszego własnego działania, naszej własnej woli. Innym razem w żadnej mierze to od nas nie zależy. W życiu każdego z nas zachodzą zmiany. Zdarza się, że tracimy pracę. Musimy znaleźć nową a tymczasem zmagamy się z koniecznością zapłaty stosu piętrzących się rachunków, spłatą zaciągniętego w czasach prosperity kredytu. A może właśnie urodziło się nam długo oczekiwane dziecko i zamiast sielanki przytłacza nas ogrom towarzyszących temu obowiązków, o których nawet nie pomyśleliśmy przed narodzinami potomka. A może tracimy kogoś naprawdę bliskiego i od teraz musimy żyć w pojedynkę. Zdarzeń, które burzą z takim trudem osiąganą stabilizację, jest bez liku. Większość z nas boi się tych zmian. Zmiany bowiem niosą ze sobą niepewność i chaos.

I właśnie w tym momencie pomocną dłoń wyciąga do nas Margaret Silf, autorka książki "Druga strona chaosu. Jak przejść przez huragan zmian". Autorka przez wiele lat pracowała jako tłumacz a także programista systemów komputerowych. Zdecydowała się jednak całkowicie zmienić pole swych zainteresowań i działań zawodowych. Jest autorką bestsellerowych poradników z dziedziny duchowości, głosi rekolekcje ignacjańskie i publikuje w czasopismach katolickich.

W książce "Druga strona chaosu. Jak przejść przez huragan zmian" stara się czytelnikowi ukazać wszelkie możliwości, jakie kryje w sobie towarzyszący zmianom chaos. Wskazuje, że owe zmiany, które zachodzą w życiu każdego człowieka, a które mogą być poważnym źródłem niepokoju, wcale nie muszą nieść ze sobą negatywnych skutków. Przeciwnie, w chaosie zmian można znaleźć mnóstwo pozytywnej i twórczej energii. Zmiany są tym, co powinno ulepszać, doskonalić życie człowieka. Zmiany i towarzyszący im chaos są też czymś całkowicie dla człowieka naturalnym. Dlatego właśnie lepiej się im nie przeciwstawiać, z uporem ratując długo osiągane status quo. Lepiej dać się im porwać, przejść przez nie łowiąc z chaosu wszystkie pozytywne rzeczy, a jest ich całkiem sporo. Autorka prowadzi swego czytelnika przez chaos zmian i pokazuje w jaki sposób może on uporać się z wszystkim, co może go podczas tej wędrówki spotkać. Pokazuje, że nie warto bać się nieznanego. Nie warto uparcie trwać w stagnacji. Lepiej stawić czoła trudnościom, lepiej być odważnym, lepiej zaryzykować.

Jeśli w waszym życiu szaleje ocean zmian, jeśli potrzebujecie pomocy w uporaniu się z wszystkimi emocjami jakie w was chaos powoduje, zdecydowanie polecam sięgnąć po książkę Margaret Silf "Druga strona chaosu. Jak przejść przez huragan zmian".

Za możliwość przeczytania książki dziękuję:
http://sztukater.pl/

7 komentarzy:

 1. Ciekawa recenzja, ale lektura nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama nie wiem, ale raczej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna i zachęcająca recenzja. Ale pewnie nie dałabym rady skończyć tej książki. Każdy ma inne podejście do tego czym jest dla niego chaos w życiu i czy chce sobie z nim radzić. Ja podświadomie bronię się przed nim rękami i nogami bo mam go już dość. Wiele mi się w życiu zawaliło i nie chcę tego powtarzać. Może kiedyś będę miała odwagę do sięgnięcia po tą lub podobną książkę, ale nie teraz. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawa pozycja...przez moje życie zdecydowanie przechodzi huragan!

  OdpowiedzUsuń
 5. W tej chwili nie mam ochoty na tą lekturę. Może nieco później...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubię zmian, książki też nie polubię w tej chwili :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Zmiany, zmiany - czasami je lubię, czasami nie; ale zawsze wierzę, że zmieni się na lepsze :) Książkę chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.