sobota, 17 maja 2014

Gdy budzi się dusza - Cindy Woodsmall

Autor: Cindy Woodsmall
Tytuł: Gdy budzi się dusza
Tytuł oryginalny: When the soul mends
Tłumaczenie: Maria Zawadzka
Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM
Ilość stron: 440
Ocena: 7,5/10Czy można na zawsze wymazać z pamięci dawne marzenia, czy można zapomnieć minione szczęście i nadzieje jakie się w sobie nosiło, czy można pogodzić się z ogromną stratą?

Od traumatycznych wydarzeń, gdy Hannah Lapp odrzucona przez wszystkich swych bliskich i pogrążona w bezkresnej rozpaczy opuściła swą wspólnotę amiszów i wyjechała pociągiem z rodzinnego Owl's Perch, minęło już dwa i pół roku. Świat Hannah zmienił się całkowicie. Dziewczyna porzuciła dawne życie w zgodzie z tradycją amiszów i z czasem coraz bardziej upodobniła się do Englischerów. Pod ciepłymi skrzydłami ciotki Zabeth w Ohio zaleczyła niemal całkowicie rany, które pozostały w jej sercu i duszy po stracie dziecka i odwróceniu się od niej wszystkich najbliższych. Zapomniała już niemal o Paulu Waddellu i jego niespełnionych obietnicach. Powoli sklejała na nowo złamane serce i leczyła głębokie rany. Na swej drodze spotkała dobrych i ciepłych ludzi. Rozpoczęła naukę w zawodzie pielęgniarki. Znalazła pracę u doktora Lehmana. A na jej drodze stanął Martin Palmer, tak różny od wszystkich do tej pory poznanych mężczyzn, niepozbawiony wad, lecz darzący dziewczynę szczerym i głębokim uczuciem. Już wkrótce mają szansę stać się prawdziwą rodziną, choć od czasu podjęcia decyzji o wspólnej opiece nad dziećmi siostry Martina, która w sposób dość niespodziewany je opuściła, właściwie już taką rodzinę tworzą. Życie powoli zaczyna się układać.

Pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, z Hannah kontaktuje się jej młodsza siostra Sarah. Dziewczyna blaga, by ta przyjechała do domu. Zdarzył się straszliwy wypadek. W pożarze zginął Dawid, Matthew został zaś ciężko poparzony. Mimo ogromnych wątpliwości czy powinna na nowo otwierać stare rany i wracać do przeszłości, Hannah postanawia pojechać na pogrzeb. Chce pożegnać dawnego przyjaciela i wesprzeć jego rannego brata. Niepokoi ją również stan psychiczny Sarah. Dziewczyna zawsze miała kłopoty z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie, zamknięta częściowo w swym własnym świecie. Teraz te problemy zdają się coraz bardziej pogłębiać.

Hannah, po długiej nieobecności, pełna wątpliwości i obaw wraca do rodzinnego Owl's Perch i dawnej wspólnoty amiszów. Nie spodziewa się przyjęcia z otwartymi rękoma. Ma jednak nadzieję, że może uda jej się pojednać z najbliższymi. Chce przede wszystkim pomóc siostrze uporać się z rzeczywistością i trapiącymi ją lękami. Co stanie się, gdy na drodze Hannah ponownie stanie świat, który porzuciła jako zrozpaczona młoda dziewczyna? Jak poradzi sobie z wszystkimi drzemiącymi w niej emocjami? I czy uczucie, które łączy ją z Martinem przetrwa, gdy po raz kolejny na drodze Hannah stanie Paul Waddel?

Gdy budzi się dusza” to trzecia część serii opowiadającej o losach młodej amiszki Hannah Lapp autorstwa Cindy Woodsmall. Do tej pory jest to moje pierwsze spotkanie zarówno z autorką, jak i losami głównej bohaterki serii. Z tego względu obawiałam się trochę tej lektury. Jak się okazało, zupełnie bezpodstawnie. Cindy Woodsmall bardzo szybko i sprawnie wprowadza czytelnika w świat Hannah i jej dawnej wspólnoty amiszów. Autorka kreśli na kartach książki pokrótce minione wydarzenia, wplatając je w aktualne losy Hannah, co daje czytelnikowi jasny ogląd sytuacji. Dowiadujemy się co przydarzyło się głównej bohaterce w przeszłości i jak wpłynęło to na jej życie. Sprawia to, że w sposób naturalny śledzimy kolejne losy bohaterów, rozumiejąc całkowicie ich zachowanie.

Hannah Lapp to główna bohaterka powieści i jednocześnie klamra spinająca licznie pojawiające się w książce wątki. Cindy Woodsmall stworzyła bowiem powieść wielowątkową, bogatą w ciekawych i posiadających niepowtarzalny charakter bohaterów. Autorka nakreśliła na kartach powieści postaci ciekawe, bardzo ludzkie, które mają swe przekonania i podążają wybranymi przez siebie życiowymi ścieżkami. Bohaterowie powieści Cindy Woodsmall są prawdziwi, obdarzeni zaletami i wadami jak w prawdziwym życiu.

Powieść Cindy Woodsmall czyta się jednym tchem i bardzo trudno się od niej nawet na chwilę oderwać. Autorka bardzo starannie przedstawia na stronach powieści świat tak bardzo nam odległy – świat amiszów. Opowiada o panujących wśród nich stosunkach społecznych i rodzinnych. To zupełnie inna i zarazem bardzo interesująca rzeczywistość. Powieść Cindy Woodsmall jest jednak przede wszystkim przepełniona uczuciami, namiętnościami, emocjami, przykuwa uwagę i sprawia, że czytelnik całkowicie zatraca się w stworzonym przez autorkę świecie. Z zapartym tchem śledzimy losy Hannah, trzymamy kciuki za podejmowane przez nią postanowienia i aż do końca trwamy w niepewności jaką decyzję powinna podjąć Hannah. Czy wybór życia Englischerów był najlepszym z możliwych? A może jeszcze nie jest za późno, by wszystko zmienić, by całkowicie odmienić swój los?

Obawiam się tej lektury. Zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Cudowna, ciepła i bardzo pozytywna książka. Muszę powrócić kiedyś do pozostałych powieści z tej serii.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję:
http://sztukater.pl/

Książka bierze udział w wyzwaniach:
"Czytam literaturę amerykańską"
"Czytam opasłe tomiska"

6 komentarzy:

 1. Czytałam. Zrobiła na mnie duże wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę same pozytywne opinie tej książki, a przyznam, że uwielbiam czytać tytuły, które tworzą całą serię. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie do końca to moje klimaty, ale amiszowie są dość ciekawi i nie znam aż tak dobrze tej kultury...zachęcasz więc nie mówię nie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Tę serię też mam w planach, tylko chyba odległych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie o niej piszesz, ale jakoś nie potrafię się przekonać do tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chcę przeczytać tę książkę! Tematyka Amiszów mnie niezwykle ciekawi.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.