środa, 12 marca 2014

Śmiertelnie proste rozwiązanie - R.J. Ellory

Autor: R.J. Ellory
Tytuł: Śmiertelnie proste rozwiązanie
Tytuł oryginalny: A Simple Act of Violence
Tłumaczenie: Robert Kędzierski
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron: 560
Ocena: 6,5/10W Waszyngtonie dochodzi do brutalnego zabójstwa. Zostaje zamordowana kobieta, Catherine Sheridan. Na miejsce zbrodni zostaje wezwany detektyw Robert Miller. To doświadczony glina, który w ostatnim czasie sporo przeszedł i nie były to zdecydowanie miłe przeżycia. Został postawiony  w stan oskarżenia. Podejrzewano, że celowo zabił jednego z alfonsów. Sprawa szybko się wyjaśniła. Miller dzięki zeznaniom patolog został oczyszczony z zarzutów, niemniej cała ta sprawa wywarła ogromny wypływ na policjanta i sprawiła, że zaczął poważnie zastanawiać się nad sensem swej pracy. W dodatku opuściła go w tym samym czasie również dziewczyna. 

Na miejscu zbrodni okazuje się, że policja może mieć do czynienia z kolejnym przypadkiem ataku seryjnego zabójcy, któremu media nadały już przydomek Wstążkowego Mordercy. Schemat zbrodni przypomina wcześniejsze zabójstwa. Ofiara została bardzo brutalnie pobita a następnie uduszona. Po zabójstwie morderca zawiązał jej na szyi wstążkę a do stopy przyczepił anonimową przywieszkę. Poprzednio w identycznych okolicznościach zginęły już trzy inne kobiety. Detektyw Miller wraz z partnerem detektywem Rothem rozpoczynają śledztwo. Już na początku okazuje się jednak, że coś w tej sprawie jest nie tak. Catherine Sheridan zdaje się być duchem, widmem, które spoczywa teraz w policyjnej kostnicy. Dane uzyskane z systemu są dziwne. Kobieta zdaje się być kimś, kto w rzeczywistości nigdy nie istniał, a w każdym razie zaczął istnieć dopiero kilka lat temu. Szybko okazuje się, że odnosi się to też do pozostałych zamordowanych. Śledztwo niemal nie posuwa się do przodu i zamiast odpowiedzi pojawiają się kolejne pytania i kolejne ofiary. Z daleka zaś przygląda się pracy detektywów jeszcze ktoś. Już wkrótce dogi detektywów i tajemniczego nieznajomego połączą się i rozpocznie się prawdziwa gra psychologiczna, której stawką jest wiedza o najbardziej mrocznych zbrodniach tajnych służb Stanów Zjednoczonych Ameryki.

"Śmiertelnie proste rozwiązanie" R. J. Ellory'ego to książka, która łączy w sobie elementy powieści kryminalnej, thrillera psychologicznego i powieści szpiegowskiej. To książka napisana w całkiem intrygujący sposób. Z jednej strony mamy rozwiązywaną przez waszyngtońskich policjantów kryminalną zagadkę, z drugiej zaś opowieść tajemniczego nieznajomego o kulisach działalności na granicy i poza granicami prawa jednej z najbardziej znanych i jednocześnie zazdrośnie strzegących swych tajemnic agencji szpiegowskiej świata. To powieść szpiegowska osadzona w powieści kryminalnej. Do pewnego momentu obie toczą się w pewien sposób niezależnie od siebie, by ostatecznie zlać się w jedność i zaprowadzić czytelnika ku rozwiązaniu wszelkich, zarówno kryminalnych, jak i szpiegowskich zagadek. 

Autor stworzył powieść, która nie powinna nudzić. Zadbał o tło historyczne, zbudował ciekawych i dość tajemniczych bohaterów, którzy sami mają rozterki i osobiste problemy. Stworzył w końcu frapującą zagadkę kryminalną. Niemniej w połowie powieści poczułam przesyt, przeładowanie treści. Fabuła rozbudowana do ogromnych rozmiarów sprawiła, że jej tempo znacznie zwolniło. Nastąpiła stagnacja, gra psychologiczna zdominowała akcję i odnosiło się wrażenie,  że próba sił nigdy się nie skończy. Na szczęście w końcu akcja odżyła na nowo, bardzo przyśpieszyła. Wypadki potoczyły się wręcz błyskawicznie i  na nowo zostałam wchłonięta przez opowiadaną historię. Polecam wszystkim lubiącym kryminały z elementem szpiegowskim i spiskową teorią dziejów.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Grupie Publicat.

Książka bierze udział w wyzwaniach:

8 komentarzy:

 1. Lubię kryminały, choć ostatnio za rzadko je czytam. Fabuła tego brzmi interesująco:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio coraz częściej sięgam po kryminały, ale z reguły wybieram takie, nad którymi większość czytelników się zachwyca. A widzę, że powyższa książka niezbyt cię usatysfakcjonowała, dlatego chyba spasuje, bo też nie cierpię, jak w fabułę wkrada się stagnacja, zaś gra psychologiczna dominuje akcję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fabuła ciekawa, ale boję się tego przesytu informacjami, może w przyszłości się na nią zdecyduję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Intrygująca okładka, treść interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że mi się spodoba. Na razie zapisuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam, na pewno nie nudzi. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę że to książka dla mnie, chętnie jej poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czuję się zaintrygowana i chętnie poszukam tej książki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.