czwartek, 30 stycznia 2014

Jane Eyre. Autobiografia - Charlotte Brontë

Autor: Charlotte Brontë
Tytuł: Jane Eyre. Autobiografia
Tytuł oryginalny: Jane Eyre
Tłumaczenie: Teresa Świderska
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Ilość stron: 608
Ocena: 8,5/10Kiedy spotykam się z prawdziwym arcydziełem literatury światowej po prostu zapiera mi dech. Lektura jest wówczas niemal uświęconym rytuałem a każda strona książki traktowana z pełnym namaszczeniem. Kiedy obcuję z prawdziwym dziełem, wówczas mój czas i przestrzeń stają się wyłącznie prywatną strefa autora, który zabiera mnie do swej opowieści. Czytam nieśpiesznie, kontemplując każde słowo, by przekaz zawarty na kartach książki zagnieździł się w moim umyśle i już na zawsze poruszył i odmienił moje myśli i uczucia.

Jane Eyre. Autobiografia” to bodaj najsłynniejsza z powieści niezwykłej, jedynej w swoim rodzaju autorki jaką była Charlotte Brontë. To opowieść o młodej dziewczynie, która we wczesnym dzieciństwie osierocona przez obojga rodziców szczęśliwym trafem odnajduje schronienie w domu brata swej zmarłej matki. Szczęście jednak nie trawa zbyt długo. Wuj umiera a pieczę nad dziewczynką przejmuje okrutna, zimna i bezwzględna ciotka Pani Reed. Od tej pory życie Jane Eyre pozbawione jest tak zwyczajnych i potrzebnych każdemu, zwłaszcza osieroconemu dziecku ciepła, troski i miłości. Jane Eyre staje się jedynie przeszkodą, niechcianym elementem rzeczywistości, który żeruje na rodzinnej uprzejmości, dając w zamian jedynie niewdzięczność, krnąbrność i nieposłuszeństwo. Tak widzi to okrutna i pozbawiona skrupułów Pani Reed. Wobec zimna, obojętności i braku troski Jane Eyre się buntuje. Czym jednak jest bunt dziecka wobec obojętności dorosłego?

Znajduje się, zdawać by się mogło, jednak szczęśliwe dla każdej ze stron rozwiązanie. Jane Eyre zostaje wysłana do szkoły. Szkoła okazuje się również miejscem zimnym i nieprzyjaznym dla potrzebującego troski i opieki dziecka. Niewielu nauczycieli troska się losem swych podopiecznych. Dzieci narażone są nie tylko na niedożywienie i nękające je choroby, lecz również na obojętność dorosłych na ich krzywdy i niesprawiedliwości. Dyrektor szkoły jest najokrutniejszy spośród nich. Jego serce jest zimne niczym głaz. W zwyczajnym dziecięcym zachowaniu odnajduje jedynie złe serce, niewdzięczność i grzech.

Jane Eyre jest jednak wytrwała i uparta. Potrafi znieść najgorsze a całe zło, które ją spotyka tylko ja wzmacnia. Mała uparta dziewczynka wyrasta na mądrą, odważną kobietę, w której tli się jednak tęsknota za ludzka serdecznością, opieką, troską i miłością. Samotność stała się jej najlepszą przyjaciółką, lecz przecież nikt nie zdoła całego życia przeżyć w osamotnieniu.

Szczęśliwym trafem zatrudnia się jako nauczycielka małej Adelki w domu Pana Edwarda Rochestera. Tu odnajduje sympatię ze strony osób wraz z nią dla pana domu pracujących, serdeczne przywiązanie małej Adelki i wspaniałego przeciwnika słownych utarczek w osobie samego gospodarza. Czy Jane Eyre może teraz w końcu zacząć marzyć o miłości? Zwłaszcza, że stara posiadłość skrywa przerażającą tajemnicę...

Jane Eyre. Autobiografia” autorstwa Charlotte Brontë to wspaniała opowieść o czasach, w których przyszło żyć samej pisarce. To genialny obraz życia codziennego, panujących stosunków społecznych i królujących obyczajów. Charlotte Brontë czerpie ze swej współczesności pełnymi garściami, wiernie ukazując miniony już czas i XIXwieczną Anglię. Autorka czerpie inspirację ze swego i swej rodziny życia. Doświadczenia, sukcesy i porażki, radości i cierpienia przelewa na karty powieści w pełnych emocji słowach. Pisze barwnie a jednocześnie bez ubarwień. Jest wierna sobie i epoce, w której przyszło jej żyć.

Powieść Charlotte Brontë wzbudziła ogromne zainteresowanie i gwałtowne emocje w momencie, gdy ukazała się po raz pierwszy. Niesłabnące emocje budzi i we współczesnym czytelniku. Trudno przejść obojętnie wobec tylu znaczących słów, które traktują o dojmującym wręcz cierpieniu, samotności i tęsknocie za ciepłem ze strony drugiego człowieka. Wszystkie uczucia przekazane na kartach książki uczucia są namacalne, są prawdziwe.

Jednocześnie trudno nie patrzeć z podziwem na siłę i hart ducha kruchej w gruncie rzeczy Jane Eyre. „Jane Eyre. Autobiografia” to bowiem powieść również o sile charakteru, odwadze w stawianiu czoła niepowodzeniom, umiejętności radzenia sobie w beznadziejnych sytuacjach. Duch w człowieku nie może się ugiąć, nie może przestać walczyć, nie może porzucić wszelkiej nadziei.

Warto sięgnąć po tę książkę, warto sięgnąć po jakąkolwiek książkę autorstwa Charlotte Brontë i spotkać się z jej geniuszem.

Książka bierze udział w wyzwaniach:
"2014 rok z 52 książkami",
"Opasłe tomiska".

14 komentarzy:

 1. Geniusz, geniusz - wiem! A ja ciągle jej nie przeczytałam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała książka i świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetna recka, ale co do autorki to niekoniecznie jestem do niej przekonana, gdyż po prostu nie jestem przekonana do czasów o jakich pisze, ale przeczytam coś i przekonam się co myślę;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Aj, od dawna marzy mi się ta książka...

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam przyjemność czytać tę powieść. Pięknie wydana przez Wydawnictwo MG, stanowi prawdziwą ozdobę mojej półki. A sama historia niezwykle wzruszająca i piękna. Nie raz do niej powrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się, warto, warto. Cudowna lektura, klasyka na najwyższym poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Powrót sióstr Bronte. Na wielu blogach recenzje ich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z ogromną przyjemnością sięgnęłabym po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jedna z moich ulubionych książek, zaraz obok "Wichrowych Wzgórz" i wszystkiego Austen taki absolutny niezbędnik każdej kobiety:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniała i niepowtarzalna powieść :) byłam, jestem i będę zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
 11. muszę kiedyś przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jane Austen i Charlotte Bronte -te autorki bardzo lubię,a szczególnie przez tworzony specyficzny klimat w ich powieściach....Tej nie czytałam ,ale już zaczynam polować na nią,bo ...po prostu muszę ją przeczytać..

  OdpowiedzUsuń
 13. Okazało się ,że chyba jestem albo zakręcona albo niedouczona. Otóż mam teraz 2 te same książki- o tytułach: "Dziwne losy Jane Eyre" i "Jane Eyre.Autobiografia" a są to te same powieści. Cały czas trzeba być czujnym....bo nie wiem dlaczego pomyślałam,że inne tytuły to i inne książki.....

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.