poniedziałek, 15 lipca 2013

Koszmary i fantazje. Lisy i eseje - Howard Phillips Lovecraft

Autor: Howard Phillips Lovecraft
Tytuł: Koszmary i fantazje. Lisy i eseje
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Ilość stron: 384
Ocena: 7/10

Czy był bądź jest na świecie człowiek, który potrafiłby z ogromną pasją i zaangażowaniem wdać się w dysputy na tematy nie tylko wzniosłe i istotne, lecz też długo dumać i wywód prowadzić wręcz zaciekły nad zwykłym i banalnym kotem? Tu trzeba umysłu błyskotliwego i niemal szalonego. Potrzeba fantasty. Potrzeba Howard'a Phillips'a Lovecraft'a -  amerykańskiego pisarza i poety, jednego z najwybitniejszych twórców gatunku weird fiction.

W "Koszmarach i fantazjach. Listach i esejach" czytelnik ma okazję poznać w pełni tego niezwykłego twórcę. W tym zbiorze listów i esejów, a także m. in. wskazówek jakie daje Lovecraft adeptom sztuki pisarskiej jawi się człowiek o niezwykłej, bogatej osobowości, szczycący się niezmiernie szerokim wachlarzem zainteresowań.

Spektrum tych zainteresowań i podejmowanych przez pisarza tematów jest ogromne. Pisze on o swoim dzieciństwie, o swym geniuszu z lat dziecięcych i tym, co wówczas pochłaniało jego uwagę i czas, pisze o domu rodzinnym i rodzinnych perypetiach. Pisze o podróżach i wrażeniach jakie one na nim wywarły.
Lovecraft porusza tematy związane z polityką. W sposób jednoznaczny wskazuje jakie jest jego ukierunkowanie w tym zakresie. Twórca odważnie pisze też o religii, o swoich przekonaniach i tym, co jest dla niego, w tym względzie, zasadnicze. Nie boi się swoich poglądów. W ich obronnie jest zaciekły i bezkompromisowy. Potrafi prowadzić długotrwały i wykańczający oponenta wywód. 
Lovecraft jawi się też jako człowiek nie pozbawiony humoru. Tylko taki może przez tysiące słów wywodzić wyższość kota na psem. Pisarz bawi się słowem. Na każdy argument potrafi przytoczyć dwa kontrargumenty. Odnosi się wrażenie, że nie męczy się nigdy. Słowo to jego życie i pasja.

H. P. Lovecraft poświęca też mnóstwo uwagi samej literaturze. W "Kompozycji utworów literackich" (Literary Composition) Lovecraft daje wskazówki młodym adeptom sztuki pisarskiej "tak aby młody pisarz nie stracił nic z siły ani uroku w prezentacji swych pomysłów szerszemu gronu." Pisze o gramatyce, większości popełnianych błędów, lekturach, które mogą być inspiracją i nauczycielem, słownictwie, podstawowych etapach kompozycji i o gatunkach literackich. Pisarz poucza i daje przykłady. I tu pisze barwnie, skupia się na szczególe, jest precyzyjny. W każde słowo wkłada mnóstwo pasji i energii.

Tej pasji nie brakuje również, a może przede wszystkim, gdy H.P. Lovecraft pisze o swojej twórczości. Jest zaciekły i nieustępliwy. Broni swej sztuki, broni swych bohaterów. Broni weird fiction. Staje w szranki z każdym, kto podważa sens jego działalności pisarskiej i obranego gatunku literackiego. Nie szczędzi gorzkich i ostrych słów.

W zbiorze "Koszmary i fantazje" czytelnik ma również szansę zapoznać się z notatkami sporządzanymi przez H.P. Lovecrafta w latach 1919 lub 1920 - 1935 a będącymi zapiskami jego pomysłów literackich, które zostały wykorzystane w jego dziełach lub nigdy w nich nie znalazły swego miejsca. 
W książce zawarto również m.in. fragment opowiadania "Wyznanie spoza światów", którego współautorem jest H.P. Lovecraft oraz a także szkic utworu "Widma nad Innsmouth".

"Koszmary i fantazje. Listy i eseje" to przede wszystkim niesamowita gratka dla fanów twórczości H.P. Lovecrafta. Jest to również doskonała lektura dla wszystkich, którzy chcieliby spotkać niesamowitego, pełnego pasji człowieka, który zdaje się wyprzedzać swe czasy.

2 komentarze:

  1. Polityka... to nie dla mnie. Chociaż ogół wydaje się być ciekawy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I jest ciekawy, choć przyznam, że też dość trudny, lecz warto :)

      Usuń

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.