wtorek, 29 stycznia 2013

Operacja Argo (Argo, 2012)

Reżyseria: Ben Affleck
Scenariusz: Chris Terrio
Zdjęcia: Rodrigo Prieto
Muzyka: Alexsandre Desplat
Produkcja: USA
Gatunek: Dramat, thriller
Czas trwania: 120 minut

W rolach głównych: Ben Affleck, Alan Arkin, Bryan Cranston, John Goodman

Najważniejsze nagrody:  2 Złote Globy - Najlepszy dramat, Najlepszy reżyser

Operacja Argo (Argo) to oparty na faktach thriller opowiadający o tajnej operacji USA mającej na celu uwolnienie 6 pracowników amerykańskiej ambasady w Teheranie. Jest rok 1979. W Iranie trwa rewolucja. 4 listopada 1979 r. w wyniku ataku bojowników na amerykańską ambasadę zostaje pojmanych 52 zakładników. Sześciu udaje się uciec. Odnajdują schronienie w domu ambasadora Kanady. Kwestią czasu pozostaje odnalezienie ich przez Irańczyków. Koniecznym staje się przeprowadzenie przez USA akcji ratunkowej. Specjalista od eksfiltracji w CIA Tony Mendez opracowuje ryzykowny i wręcz nieprawdopodobny plan wywiezienia ich z Iranu. Do 1997 r. cała ta historia była ściśle tajną akcją CIA. Odtajnił ją ówczesny prezydent USA - Bill Clinton.

Operacja Argo to świetnie skrojony thriller z dramatyczną historią Iranu w tle. Tło historyczne w doskonały sposób obrazują sceny zajść ulicznych, wśród których nie zabrakło nawet publicznych egzekucji. Akcja filmu toczy się wartko. Nie ma tu dłużyzn i scen zbędnych. Napięcie jej budowane stopniowo, tak by w momencie kulminacji widz nie mógł oderwać nawet na moment wzroku od ekranu. W filmie Bena Afflecka nie zabrakło też scen humorystycznych. Może to wydawać się dziwne, ale mimo całego  dramatyzmu sytuacji w jakiej znalazło się 6 nieszczęsnych pracowników ambasady USA oraz ogarniętego zamętem Iranu poczucie humoru zaproponowane w Argo po prostu pasuje i choć na chwilę łagodzi ciągłe napięcie. Film ogląda się wyśmienicie. Mimo to, nie jestem do końca przekonana czy obraz ten jest na tyle wybitny, by zasłużyć na Oscara w kategorii najlepszy film. Przekonamy się wkrótce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zainteresowanie. Jeśli masz ochotę wyrazić swą opinię, zapraszam serdecznie. Wszelkie uwagi będą mile widziane, jednakże zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych i zawierających wulgaryzmy. I jeszcze jedno. Proszę, nie spamuj.